Nvidia TITAN V królem opłacalności w podwójnej precyzji

Nvidia TITAN V królem opłacalności w podwójnej precyzji

Zaraz, zaraz... karta za 13,2 tys. złotych liderem opłacalności? Ano, okazuje się, że tak. Jak się okazuje, w przypadku obliczeń podwójnej precyzji (FP64) TITAN V jest nie tylko najszybszym, ale także najbardziej opłacalnym wyborem.

Zapis o podwójnej precyzji (FP64) wykorzystuje się do zniwelowania niedokładności przy wykonywaniu działań, co jest niezwykle ważne w przypadku zastosowań naukowych. Pomijając konstrukcje w mikroarchitekturze Kepler z linii TITAN, firma Nvidia ograniczała dotąd zdolność konsumenckich kart do przetwarzania FP64, by wymusić na profesjonalistach zakup zdecydowanie droższych procesorów Tesla. Nowego modelu TITAN V ograniczenie to jednak nie dotyczy, a tym samym stanowi on niezwykle łakomy kąsek dla wszystkich zainteresowanych 64-bitowym zapisem liczb zmiennoprzecinkowych. Ba, nowość jest pod tym względem absolutnym liderem rankingów, osiągając nie tylko najwyższą wydajność, ale także charakteryzując się rewelacyjną opłacalnością.

Jak wiadomo, TITAN V zapewnia teoretyczną moc obliczeniową w podwójnej precyzji na poziomie 6,9 TFLOPS lub, jak kto woli, 6900 GFLOPS. Przy cenie ustalonej na 2999 dolarów daje to około 2,3 GFLOPS za każdego wydanego dolara. Dla porównania, dotychczasowy lider, model TITAN Black, jest trzykrotnie tańszy, lecz w podwójnej precyzji zapewnia "tylko" 1707 GFLOPS. Tym samym współczynnik opłacalności spada do nieco ponad 1,7. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja wyspecjalizowanych konstrukcji Tesla P100 i Quadro GP100, które pomimo wydajności równej 5200 GFLOPS wręcz porażają cenami porównywalnymi do przyzwoitego, używanego samochodu. Cóż, jakkolwiek absurdalnie to nie zabrzmi, TITAN V ma szanse stać się hitem cenowym, oczywiście w odpowiednich dla siebie zastosowaniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia TITAN V królem opłacalności w podwójnej precyzji

 0