NVIDIA w całości przechodzi na AMD Epyc we flagowych rozwiązaniach HPC

NVIDIA w całości przechodzi na AMD Epyc we flagowych rozwiązaniach HPC

W niespodziewanym oświadczeniu NVIDIA oznajmiła, że porzuca procesory Intel Xeon i przechodzi w całości na konkurencyjne rozwiązania AMD EPYC Rome, które będą napędzać systemy DGX nowej generacji oparte na GPU Ampere. Informacja ta została ujawniona podczas premiery GPU Ampere firmy NVIDIA, który jest zdecydowanie największym układem graficznym 7 nm, jaki kiedykolwiek zbudowano. Na wstępie NVIDIA ujawniła pełną specyfikację techniczną swojego najnowszego systemu DGX-A100, który będzie wykorzystywał procesory graficzne 7 nm Ampere i procesory AMD 7 nm EPYC Rome, oznaczając, że zielony zespół po raz pierwszy wybrał układy serwerowe AMD do wykorzystania w swojej flagowej platformie HPC.

Procesory graficzne NVIDIA 7 nm Ampere będą pracować z procesorami AMD EPYC Rome 7 nm w superkomputerach nowej generacji DGX A100.

System DGX A100 pomieści 8 procesorów graficznych NVIDIA Tesla A100 Tensor Core, które szczegółowo opisaliśmy w osobnej wiadomości tutaj. Platforma będzie miała w sumie 320 GB pamięci HBM2e o maksymalnej przepustowości 1,6 TB/s, czyli 40 GB na GPU, a jej szczytowa wydajność to 5 petaFLOP (AI) i 10 petaOP (INT8). Bazujący na Ampere układ graficzny A100 trafił już w produkcji, a pierwsze partie dotarły do odbiorców. NVIDIA twierdzi, że A100 zaoferuje największy skok wydajnościowy pomiędzy generacjami GPU w całej historii. W systemie jest w sumie 6 przełączników NVS, wszystkie umieszczone pod ogromnymi radiatorami typu tower. Jeśli chodzi o CPU, czyli najważniejszą część tego wpisu, to w DGX A100 umieszczone będą dwa  procesory AMD EPYC 7742 „Rome” oparte na procesie technologicznym TSMC 7nm. 

Procesory AMD EPYC 7742 „Rome” mają 64 rdzenie i 128 wątków, co daje łącznie 128 rdzeni i 256 wątków. Procesory są taktowane częstotliwością podstawową 2,25 GHz i zegarem boost 3,4 GHz. Sam system ma 1 TB pamięci DDR4, do 15 TB U.2 i 2 dyski SSD NVMe o pojemności 1,92 TB. System wyposażono także w interkonektor Mellanox HDR 200Gbps (Infiniband) i pojedynczy dwuportowy przełącznik Mellanox. System NVIDIA DGX-A100 jest wyceniany na 199000 USD. Jest to zdecydowanie ogromny cios dla procesorów Intel Xeon i pokazuje, jak mocno AMD EPYC wbiło w rynek HPC. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA w całości przechodzi na AMD Epyc we flagowych rozwiązaniach HPC

 0