Nvidia wyjaśnia czemu porzuciła Intela na rzecz AMD w superkomputerach

Nvidia wyjaśnia czemu porzuciła Intela na rzecz AMD w superkomputerach

Na rynku mamy wiele przykładów rywalizujących ze sobą firm:  Sony i Microsoft, Intel i Qualcomm i Apple oraz oczywiście Nvidia vs. AMD, które reprezentują parę jednych z największych przeciwników branży technologicznej. Dla niektórych było więc sporym zaskoczeniem, że "zieloni" wybrali swojego głównego konkurenta, jako dostawcę procesorów serwerowych dla nowego systemu głębokiego uczenia DGX A100, zamiast korzystać jak dotąd z platformy Intel Xeon. Teraz firma ujawniła powód swojej decyzji.W pierwszych dwóch systemach DGX Nvidii preferowane były procesory Intel Xeon, ale firma porzuciła je w DGX A100 na rzecz 64-rdzeniowych procesorów AMD Epyc 7742 opartych o architekturę Zen 2. 

Nvidia mówi wprost: AMD Epyc są lepsze i bardziej opłacalne. Obecność PCIe 4.0, większa ilość rdzeni, mniejsze TDP, pamięć ośmiokanałowa i przy tym niższa cena niż w Intel Xeon Scalable.

System, który wykorzystuje nowe procesory graficzne A100 oparte o Ampere, oferuje 5 petaflopów wydajności obliczeniowej AI i 320 GB pamięci GPU z przepustowością 12,4 TB na sekundę. W rozmowie z CRN, wiceprezes Nvidii i dyrektor generalny DGX Systems, Charlie Boyle, powiedział, że decyzja sprowadza się do dodatkowych funkcji i wydajności oferowanych przez procesory Epyc. "Aby procesory graficzne w naszym systemie były zasilane danymi, potrzebowaliśmy szybkiego procesora z możliwie największą liczbą rdzeni i linii PCI. Procesory AMD, których używamy, mają 64 rdzenie każdy, wiele linii PCI i obsługują PCIe Gen4" - wyjaśnił.

 NVIDIA w całości przechodzi na AMD Epyc we flagowych rozwiązaniach HPC

Oprócz posiadania ośmiu rdzeni więcej niż Xeon Platinum 9282, Epyc 7742 obsługuje także pamięć ośmiokanałową, podczas gdy procesory Intel Xeon Scalable obsługują tylko sześć kanałów pamięci. Oferta AMD jest również znacznie tańsza - 6950 USD w porównaniu do około 25000 USD - i ma więcej pamięci podręcznej i niższe TDP. Obsługa PCIe 4.0 jest jednym z głównych czynników decydujących o wyborze Epyc, a procesory Intela nadal obsługują tylko PCIe 3.0. Oznacza to, że procesory AMD oferują 128 linii i maksymalną przepustowość PCIe 512 GB / s. "DGX A100 to pierwszy akcelerowany system, który jest w całości z PCIe Gen4, co podwaja przepustowość w porównaniu do PCIe Gen3. Wszystkie nasze IO w systemie to Gen4: GPU, karty sieciowe Mellanox CX6, procesory AMD i napędy NVMe, których używamy do strumieniowania danych AI" - powiedział Boyle.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia wyjaśnia czemu porzuciła Intela na rzecz AMD w superkomputerach

 0