Oculus VR i zmuszanie do Facebooka? Społeczność się buntuje i ogłasza pierwszy jailbreak dla Quest 2

Oculus VR i zmuszanie do Facebooka? Społeczność się buntuje i ogłasza pierwszy jailbreak dla Quest 2

Kilka dni temu pisaliśmy o dość niekorzystnej sytuacji posiadaczy gogli Oculus VR, którzy będą zmuszeni do założenia lub połączenia swojego konta Oculus z Facebookiem, by móc dalej korzystać ze swoich urządzeń. Jak można się domyślać, informacja ta nie spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczności internetowych, które nie chcą być do niczego przymuszane, a już zwłaszcza do korzystania z Facebooka. Należy brać pod uwagę, że nie samo korzystanie z platformy jest tu najbardziej kontrowersyjne, a brak możliwości usunięcia Facebooka po połączeniu kont. Wszystkie gry zostaną na stałe przypisane do platformy społecznościowej, a próba rezygnacja z konta jest równoznaczna z utratą wszystkich gier, za które się zapłaciło i brak możliwości korzystania z urządzenia. Wiele osób podkreśla, że próbowali zakładać fałszywe konta, jednak zostały one zbanowane, a dużo osób po prostu nie chce mieć nic wspólnego z portalem Zuckerberga. Oczywiście pojawiają się głosy, że identyczna sytuacja jest na Steam i innych platformach gamingowych, gdzie usunięcie konta równa się utracie gier, jednak Steam czy Epic nie ma tak kontrowersyjnej działalności jak Facebook.

Posiadacze gogli VR Oculus będą zmuszeni do przenosin i korzystania z Facebooka, jednak społeczność bierze sprawy w swoje ręce i próbuje temu zapobiec.

Na szczęście w takich sytuacjach bardzo często bierze sprawy w swoje ręce i nie inaczej jest i tym razem. Badacze zabezpieczeń znaleźli już sposób na konieczność posiadania konta na Facebooku w przypadku popularnego zestawu Oculus Quest 2. Informacje te zostały po raz pierwszy ujawnione na Ready Hacker One, stronie poświęconej omawianiu i obronie idei prawa do naprawy urządzeń XR (cross-reality). Z opisanych informacji wynika, że członkom społeczności XR w jakiś sposób udało się wbrew wszelkim przeciwnościom uzyskać uprawnienia roota w Oculus Quest 2. Ten dostęp pozwala skutecznie ominąć logowanie na Facebooku, prawdopodobnie zachowując resztę funkcjonalności urządzenia w niezmienionym stanie. Ready Hacker One XR Safety Initiative (XRSI) potwierdziło "jailbreak" badacza i twierdzi, że inne osoby zaznajomione z tematem również opisują, że taki sposób na ominięcie Facebooka faktycznie działa.

Niestety jailbreak takiego urządzenia w niektórych regionach może mieć konsekwencje prawne, ze względu na brak prawa do naprawy, więc póki co, wszelkie prace są z konieczności prowadzone w tajemnicy. W chwili obecnej XRSI robi wszystko, aby zapewnić gwarancje bezpieczeństwa osób, które dokonały jailbreaka, chociaż nie wiadomo, na czym mogą polegać te zapewnienia. Facebook ma na swoich usługach armię prawników, którzy z pewnością szybko znajdą sposób, na ukręcenie łba całej sprawie. Nie wiadomo również, czy kiedykolwiek dostęp do roota zostanie udostępniony publicznie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oculus VR i zmuszanie do Facebooka? Społeczność się buntuje i ogłasza pierwszy jailbreak dla Quest 2

 0