Odkryto potencjalne lekarstwo na AIDS. Koniec z wirusem HIV już po jednym zastrzyku?

Odkryto potencjalne lekarstwo na AIDS. Koniec z wirusem HIV już po jednym zastrzyku?

Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie wskazują, iż nowe odkrycia mogą oznaczać koniec wirusa HIV, a co za tym idzie, również AIDS. Bardzo prawdopodobne, że na wyleczenie z choroby będzie potrzebny tylko jeden zabieg. Wiele przemawia także za przekształceniem odkrycia w szczepionkę. Kluczem do sukcesu miało być zaprojektowanie komórek B w ciele, które wytwarzały pożądane przeciwciała.

Badania przeprowadzone w Uniwersytecie w Tel Awiwie przyniosły bardzo istotne rezultaty w kwestii leczenie ludzkiego wirusa upośledzenia odporności (HIV), który wywołuje AIDS. Nowatorski sposób można przekształcić w szczepionkę lub wykorzystać do leczenia osób dotkniętych chorobą w zaledwie jednym zabiegu. Podczas badań sprawdzono modyfikację białych krwinek typu B w organizmie pacjenta w celu uwolnienia przeciwciał zwalczających HIV w odpowiedzi na infekcję wirusem. Prace były przeprowadzane przez dr Adiego Barzela i dr hab. Alessio Nehmada we współpracy z Centrum Medycznym Sourasky, wydziałem nauk przyrodniczych George'a S. Wise'a i Centrum Terapii Zaawansowanych Dotan.

Grupie badaczy udało się wytworzyć w ciele komórki typu B, które produkują przeciwciała, zwalczające wirusa HIV. Komórki typu B posiadają także umiejętność reagowania na zmiany patogenu.

Zmodyfikowana komórka
Zmodyfikowana komórka. fot: Uniwersytet w Tel Awiwie
 

Badania przeprowadzano razem z naukowcami z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Laboratorium dr Barzela było pionierem metody jednorazowego zastrzyku. Jego zespół opracował technologię, wykorzystującą białe krwinki typu B, które są zmodyfikowane genetycznie tak, aby produkowały przeciwciała neutralizujące wirusa HIV w organizmie pacjenta. Doktor Barzel wspomniał także, iż do tej pory tylko nielicznej grupie naukowców udało się zaprojektować komórki typu B poza ciałem, a jego zespół należy do tego nielicznego grona. Co więcej, zespołowi badaczy należy również przypisać jeszcze większy sukces wytworzenia tych komórek w ciele, które ponadto generują pożądane przeciwciała. Cały proces odbywa się za pośrednictwem wirusa, który został zmodyfikowany tak, aby nie powodować uszkodzeń, a jedynie dostarczać gen, umożliwiający "zakodowanie" przeciwciał do komórek B w organizmie.

Wszystkie zwierzęta, które zostały poddane temu zabiegowi zareagowały pozytywnie, co oznacza, że miały we krwi duże ilości pożądanych przeciwciał. Doktor Barzel mówi także, iż badacze upewnili się, że wyprodukowane z krwi przeciwciała faktycznie skutecznie neutralizują wirusa HIV. Naukowcy zaznaczają również, że nie ma jeszcze sposobu na genetyczne leczenie AIDS. Innowacyjna terapia może jednak pokonać wirusa za pomocą tylko jednego zastrzyku. Kiedy zmodyfikowane komórki B napotkają wirusa, ten będzie stymulował je do podziału, co oznacza, że wirus będzie zwalczał pośrednio sam siebie. Ponadto, jeśli patogen się zmieni, również komórki B ulegną zmianom, umożliwiającym im walkę z wirusem. Mamy zatem do czynienia z lekiem, który sam ewoluuje. Według doktora Barzela, te przełomowe badania mogą pomóc w przyszłości opracować lek na inne choroby zakaźne i na niektóre rodzaje raka, wywołane przez wirusy. Czy to oznacza, że już niedługo nastąpi koniec globalnego strachu przed COVID-19?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Odkryto potencjalne lekarstwo na AIDS. Koniec z wirusem HIV już po jednym zastrzyku?

 0