Ogromne zmiany w Windows 11. System plików ReFS zastąpi NTFS, a za bootowanie odpowie Rust

Ogromne zmiany w Windows 11. System plików ReFS zastąpi NTFS, a za bootowanie odpowie Rust

Microsoft zamierza ulepszyć funkcje bezpieczeństwa systemu Windows 11. Chce zaktualizować domyślny system plików NTFS i sposób uruchamiania systemu operacyjnego. Następcą NTFS ma być ReFS, a ładowanie systemu będzie odbywało się za pośrednictwem technologii Rust.

Co to jest, to całe ReFS i czemu jest lepsze od NTFS?

Windows 11 może wkrótce przejść na nowy system plików ReFS, aby zastąpić istniejący system plików NTFS. Zostało to już ujawnione we wcześniejszych „preview buildach” Windows 11. Jednak data udostępnienia zwykłym użytkownikom nie jest jeszcze znana, a po wydaniu powinna dotyczyć tylko nowych instalacji systemu operacyjnego Windows 11.  ReFS, znany również jako "Resilient File System", to system plików opracowany przez firmę Microsoft, który zadebiutował wraz z systemem Windows Server 2012. Bazuje on na najnowszych kodach źródłowych systemu NTFS, a w porównaniu z poprzednikiem oferuje przede wszystkim znacznie wyższy poziom ochrony przed utratą danych. Jednym z najważniejszych elementów ReFS są tzw. strumienie integralności, które wykorzystują sumy kontrolne dla metadanych i danych plików, co pozwala na wykrycie wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Co więcej, system oferuje proaktywną korekcję błędów - dzięki zastosowaniu skanera integralności danych (tzw. scrubber), który regularnie przeprowadza skanowanie woluminu i identyfikuje ukryte uszkodzenia, a następnie samodzielnie dokonuje naprawy. Obecnie ReFS jest dostępny wyłącznie w najnowszych wersjach systemu Windows Server.

Microsoft wprowadzi ogromne zmiany w Windows 11. Domyślnym systemem plików będzie ReFS, który zastąpi od dawna używany NTFS, a ładowanie systemu będzie odbywało się za pośrednictwem technologii Rust - języka, który Microsoft chce wykorzystywać zamiast C i C++.

ReFS oferuje kilka kluczowych ulepszeń w stosunku do NTFS. Oprócz lepszej ochrony przed uszkodzeniem danych, ReFS oferuje również obsługę przechowywania do 35 PB (petabajtów) zamiast tylko 256 TB (terabajtów) dla NTFS. Ale nic nie jest idealne, więc system plików ReFS nie obsługuje np. kompresji i szyfrowania systemu plików czy limitów dyskowych. Nie jest również obsługiwany na nośnikach wymiennych (zazwyczaj dyskach flash USB).

Microsoft stawia na język programowania Rust.

Na konferencji BlueHat IL 2023 David Weston, wiceprezes ds. bezpieczeństwa systemów operacyjnych w firmie Microsoft, oficjalnie ogłosił plany dotyczące wykorzystania Rusta do uruchamiania systemu operacyjnego Windows 11. Weston potwierdził, że firma planuje konwersję niektórych wewnętrznych kodów Microsoftu z języka C++ na ich odpowiedniki w Rust, co oznacza, że Rust jest bliżej zastosowania niż kiedykolwiek wcześniej.

Rust to bezpieczny język programowania, który Microsoft traktuje jako alternatywę dla istniejących języków programowania systemów, takich jak C i C++. Podobnie jak C i C++, Rust nie ma rozbudowanego mechanizmu wykonawczego, a także nie pozwala na automatyczne zwalnianie pamięci. Programista musi ręcznie zarządzać pamięcią, co umożliwia wysoki poziom kontroli nad tym, jak program wykorzystuje tę pamięć. W przeciwieństwie jednak do C i C++, Rust gwarantuje bezpieczeństwo pamięci.

Integracja technologii Rust z systemem Windows 11 ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu operacyjnego i ułatwienie jego utrzymania. Dzięki temu rozwiązaniu programista może uniknąć wielu błędów w kodzie, co z kolei zmniejsza ryzyko ataków na słabe punkty w oprogramowaniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ogromne zmiany w Windows 11. System plików ReFS zastąpi NTFS, a za bootowanie odpowie Rust

 0