Ogromna piracka sieć IPTV z 22 milionami użytkowników zamknięta przez Europol i włoską policję

Ogromna piracka sieć IPTV z 22 milionami użytkowników zamknięta przez Europol i włoską policję

Usługi streamingowe i IPTV stały się bardzo popularnymi technologiami w świecie piractwa internetowego, wypierając tradycyjne metody, takie jak torrenty czy bezpośrednie pobieranie plików. W odpowiedzi na rosnący problem, organy ścigania w Europie przeprowadziły ogromną operację, mającą na celu zlikwidowanie nielegalnych usług streamingowych. W ramach tej akcji aresztowano kilku operatorów nielegalnych serwisów, a także wyłączono tysiące kanałów IPTV.

Szczegóły operacji "Taken Down"

Włoska policja poinformowała o zlikwidowaniu nielegalnej usługi streamingowej, która miała ponad 22 miliony użytkowników na całym świecie. Wg służb, przestępcza działalność generowała dochody na poziomie 250 milionów euro miesięcznie. Akcja była częścią międzynarodowego śledztwa, które prowadziły razem z Europolem, Eurojustem i innymi organami ścigania w Europie oraz poza nią.

Operacja "Taken Down" jest uznawana za największą akcję przeciwko piractwu audiowizualnemu, jaką kiedykolwiek przeprowadzono. W śledztwo zaangażowanych było ponad 270 włoskich policjantów oraz funkcjonariuszy z innych krajów, którzy przeprowadzili przeszukania w kilku regionach Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii, Chorwacji i Chinach, przeprowadzając działania skierowana na 102 różnych podejrzanych.

Operacja "Taken Down" jest uznawana za największą akcję przeciwko piractwu audiowizualnemu, jaką kiedykolwiek przeprowadzono.

 

Wykrycie nielegalnych kanałów IPTV

W wyniku śledztwa udało się zidentyfikować ponad 2,5 tysiąca nielegalnych kanałów, z czego dziewięć serwerów w Rumunii i Hongkongu pełniło rolę głównych węzłów transmisji pirackich streamów. Trzech "wyższych rangą" administratorów zostało namierzonych w Wielkiej Brytanii i Holandii, a we Włoszech odkryto 80 paneli sterowania, które umożliwiały zarządzanie tymi kanałami.

Włosi i inne służby ścigania dowiedziały się, że przestępcy sprzedawali popularne treści telewizyjne na żywo i na żądanie, pochodzące z uznanych platform, takich jak Sky, Dazn, Mediaset, Amazon Prime, Netflix, Paramount, Disney+ i innych. Po dwuletnim śledztwie, które ujawniło szczegóły tej złożonej sieci, nielegalny biznes IPTV został ostatecznie wyłączony.

Po zakończeniu dochodzenia, chorwacka policja aresztowała 11 osób, choć najważniejsi organizatorzy całej operacji znajdowali się przede wszystkim w Włoszech i innych krajach europejskich. Główne działania w "Operacji Taken Down" prowadziła włoska policja, na zlecenie prokuratury w Katanii. Śledczy podkreślają, że grupa działała na szeroką skalę, sprzedając nielegalne kanały IPTV, z dobrze zorganizowanymi rolami przypisanymi do różnych osób w strukturze przypominającej organizację mafijną.

Konfiskaty i metody ukrywania działalności

W wyniku akcji, włoska policja skonfiskowała 1,6 miliona euro w kryptowalutach oraz 40 tysięcy euro w gotówce, co stanowiło tylko niewielką część dochodów z nielegalnego biznesu, który szacuje się na 3 miliardy euro rocznie. Przestępcy stosowali szereg metod mających na celu ukrycie swojej działalności, w tym aplikacje do szyfrowania wiadomości. Posługiwali się fałszywymi tożsamościami oraz dokumentami, aby rejestrować konta telefoniczne, uzyskiwać karty kredytowe, wynajmować serwery i wykupywać subskrypcje telewizyjne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ogromna piracka sieć IPTV z 22 milionami użytkowników zamknięta przez Europol i włoską policję

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł