OPPO realizuje plan zmniejszenia zależności od producentów procesorów i chce stworzyć własny układ do smartfonów. Na jego premierę musimy poczekać jeszcze kilka lat.
Według chińskiego źródła OPPO chce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców półprzewodników, w związku z tym inwestuje w opracowanie autorskiego układu AP wykonanego w 6 nm procesie technologicznym TSMC. Co istotne nie będzie to pełnoprawny procesor SoC ze zintegrowanym GPU oraz modemem a jedynie sama jednostka obliczeniowa obsługująca procesy aplikacji. OPPO chce jednak stworzyć pełnoprawny System On Chip (SoC) zawierający procesor aplikacji i modem. Ten będzie wykonany w 4 nm litografii. Podczas gdy premiera pierwszego podzespołu powinna odbyć się w 2023 roku, SoC zostanie wyprodukowany przez OPPO w 2024 roku.
OPPO chce uniezależnić się od producentów procesorów tworząc własny SoC do smartfonów.
Producent wypuścił do tej pory swój własny układ NPU o nazwie Mariana MariSilicon X. Firma poinformowała, że ukończono projektowanie front-end, back-end, IP, architektury pamięci i przygotowano cały schemat układów ARM. Ciężko ocenić czy autorski SoC OPPO dorówna konkurencyjnym propozycjom Qualcomma, czy Samsunga. Pierwszego urządzenia wyposażonego w tego rodzaju SoC należy oczekiwać dopiero za kilka lat. Tymczasem OPPO zapowiedział najszybszą technologię ładowania smartfonów o mocy 240 W.
Technologia 240W SUPERVOOC pozwala na naładowanie baterii telefonu o pojemności 4500 mAh od 1% do 100% w około 9 minut. Rozwiązanie używa pięć różnych zabezpieczeń oraz specjalnie zaprojektowany inteligentny układ sterujący kontrolujący napięcie prądu i temperaturę. Jak widzimy OPPO tworzy różnego rodzaju interesujące technologie. Uważacie, że postawienie na własny procesor będzie dobrą decyzją ze strony producenta?
Zobacz także:
- Kaspersky wycofuje się z Polski
- Nowe Ryzeny 5000 już w sklepach. W sieci pojawiły się testy wydajności
- Zapomnijcie o ray tracingu. NVIDIA pokazuje imponujące demo oparte na path tracingu
Pokaż / Dodaj komentarze do: Oppo to kolejny producent, który chce mieć własny procesor