Opublikowano specyfikację PCIe 7.0. Dyski SSD nowej generacji będą osiągać prędkości 128 GB/s

Opublikowano specyfikację PCIe 7.0. Dyski SSD nowej generacji będą osiągać prędkości 128 GB/s

PCI-SIG, organizacja odpowiedzialna za standardy PCIe, zaprezentowała specyfikację PCIe (Express) 7.0, czyli interfejsu nowej generacji, który ma rozpocząć nową erę w branży technologicznej. Zanim to nastąpi, upłynie jednak jeszcze dużo wody w Wiśle. 

PCI-SIG początkowo ogłosiło standard PCIe 7.0 w 2022 roku, ale teraz organizacja zaprezentowała wersję 0.5 interfejsu PCIe 7.0, dostępną do weryfikacji przez jej członków.

PCIe 7.0
 

PCIe 7.0 zadebiutować ma w pełnej wersji w 2025 r., ale nie ma co liczyć, że wówczas ten standard pojawi się w urządzeniach konsumenckich, ponieważ stacje robocze czy płyty główne dla graczy wciąż nie korzystają nawet jeszcze z PCIe 6.0, a PCIe 5.0 dopiero nabiera rozpędu w tym segmencie rynku. Tym samym, jeszcze przez jakiś czas będziemy korzystać z PCIe 5.0 na komputerach stacjonarnych i laptopach, zanim zobaczymy PCIe 6.0, nie mówiąc już o PCIe 7.0.

PCIe 7.0 zadebiutować ma w pełnej wersji w 2025 r., ale nie ma co liczyć, że ten standard szybko pojawi się w urządzeniach konsumenckich.

PCIe 7.0
 

Na razie specyfikacja PCIe 7.0, która została udostępniona przez PCI-SIG obejmuje:

  • Surowy bitrate 128 GT/s i do 512 GB/s w trybie dwukierunkowym w konfiguracji x16
  • Wykorzystanie sygnalizacji PAM4 (modulacja amplitudy impulsu z 4 poziomami).
  • Koncentrowanie się na parametrach kanału i zasięgu
  • Kontynuowanie dostarczania celów o niskim opóźnieniu i wysokiej niezawodności
  • Poprawę efektywności energetycznej
  • Utrzymanie kompatybilności wstecznej ze wszystkimi poprzednimi generacjami technologii PCIe

PCIe 7.0 zapewni ogromny skok przepustowości dla rynków intensywnie korzystających z danych, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, hiperskalowe centra danych, HPC, obliczenia kwantowe, chmura i Ethernet 800G. Pełnowymiarowe złącze PCIe 7.0 x16 zapewni zawrotną prędkość 512 GB/s, podczas gdy dyski SSD PCIe 7.0 x4 przyszłości będą mogły cieszyć się oszałamiającą prędkością transferów sekwencyjnych 128 GB/s.

PCIe 7.0
 

Niedawno byliśmy świadkami testów łączności PCIe 6.0 na niedawnej konferencji NVIDIA GTC (GPU Technology Conference) w San Jose w Kalifornii. Nowe retimery PCIe 6.0 firmy Aries były testowane ze standardem PCIe 6.2 i nowymi retimerami CLX 3.1. 

Finalna specyfikacja PCIe 7.0 ukaże się dopiero za rok i wtedy powinniśmy spodziewać się więcej szczegółów na temat produktów przyszłej generacji, takich jak GPU dla AI, bazujących na tym interfejsie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Opublikowano specyfikację PCIe 7.0. Dyski SSD nowej generacji będą osiągać prędkości 128 GB/s

 0