Ostatnia aktualizacja mikrokodu Intela blokuje OC na CPU Broadwell-E

Ostatnia aktualizacja mikrokodu Intela blokuje OC na CPU  Broadwell-E

Coś ewidentnie poszło nie tak w przypadku mikrokodu łatającego zagrożenie Spectre Variant 2 w procesorach Intela, który dystrybuowany jest wraz z updatem KB4100347 systemu Windows. Co prawda, update ten wypuszczono już jakiś czas temu , ale łatka jest sukcesywnie aktualizowana, by zapewniać wsparcie dla kolejnych procesorów. Jak donoszą użytkownicy serwisu Reddit, po instalacji najnowszej wersji tego patcha, część osób utraciła możliwość podkręcania procesorów Broadwell-E (wspomina się też o układach Haswell-E). W gruncie rzeczy zablokowano wszelkie modyfikacje na platformie X99 i co gorsze tych nie można przywrócić, ponieważ z automatu ładowane są domyślne ustawienia, w tym taktowania zegarów CPU. Przypadłość tę odnotowano na płytach głównych z serii X99 od różnych producentów, więc wina zdaje się leżeć w samych poprawkach mikrokodu Intela.

Jak donoszą użytkownicy serwisu Reddit, po instalacji najnowszej aktualizacji mikrokodu CPU Intela, część osób utraciła możliwość podkręcania procesorów Broadwell-E (wspomina się też o układach Haswell-E).

Ostatnia aktualizacja mikrokodu Intela blokuje OC na CPU  Broadwell-E

Podobne przypadki niezadowolonych użytkowników spotkać można nie tylko na forum Reddita, ale i ASUSa czy nawet Microsoftu. „Właśnie uporałem się z instalacją na moim komputerze pakietu aktualizacji z ubiegłego tygodnia i po restarcie PC zdałem sobie sprawę , że nie działa OC mojego Core i7-6800K” - żali się jedna z osób. Znaleźć można tu przypadki naprawę zdenerwowanych posiadaczy układów Broadwell-E, których CPU podkręcone było nawet 4,4 GHz, a teraz muszą zadowolić się prędkością 3,8 GHz. Trzeba uzmysłowić sobie bowiem, że mówimy tu o procesorach HEDT, które dedykowane są bardziej zaawansowanym użytkownikom. Warto zaznaczyć, że felerny update opublikowano ponownie 14 września, dodając do niego obsługę kolejnych procesorów z rodziny Broadwell i Skylake.

Wygląda na to, że możemy mieć do czynienia z problemem kompatybilności mikrokodu BIOS i UEFI/OS, co oznaczać będzie konieczność dostarczenia poszkodowanym użytkownikom kolejnej łatki. Na chwilę obecną jedynym rozwiązaniem jest odinstalowanie patcha (można zrobić to przeglądając historię aktualizacji w Windowsie) lub jego pominięcie. Warto odnotować, że to nie pierwsze kłopoty z updatem oznaczonym jako KB4100347 i już miesiąc temu donosiliśmy, że posiadacze procesorów AMD skarżą się, że po jego zainstalowaniu nie mogą ponownie uruchomić komputera. Niestety tego typu przypadku zdarzają się w tej branży nader często i pecetowcy przyzwyczaili się już chyba do tego, że wszelkiego rodzaju aktualizacje niosą ze sobą ryzyko i często wyrządzają więcej szkody niż przynoszą pożytku. Mamy nadzieję, że tym razem uda się szybko naprawić  ten problem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ostatnia aktualizacja mikrokodu Intela blokuje OC na CPU Broadwell-E

 0