Ostrzeżenie dla użytkowników Messengera. Natychmiast przestań używać tej aplikacji Facebooka

Ostrzeżenie dla użytkowników Messengera. Natychmiast przestań używać tej aplikacji Facebooka

Ekspert do spraw bezpieczeństwa w sieci ostrzega użytkowników iPhone'ów i smartfonów z Androidem, aby unikali aplikacji Messenger od Facebooka. To efekt kolejnych opóźnień wprowadzenia aktualizacji zabezpieczeń.

Messenger od dawna jest krytykowany i powszechnie odradzany jako podstawowy komunikator. Aplikacja Facebooka teraz znalazła się kolejny raz pod ostrzałem z powodu niestosowania szyfrowania typu end-to-end, które jest wprowadzone choćby w WhatsApp, innej aplikacji należącej do Facebooka. Brak szyfrowania naraża prywatność i zawartość wiadomości na ryzyko ujawnienia. Opóźnienia we wprowadzeniu aktualizacji aplikacji są rzekomo związane z obawami, że szyfrowanie Messengera doprowadziłoby do wielu niebezpiecznych sytuacji, jak brak ochrony dzieci przed wykorzystywaniem.

Facebook opóźnia wprowadzenie szyfrowania end-to-end w Messengerze. Ekspert bezpieczeństwa zaleca migrację na inne rozwiązania, choć brak szyfrowania może być zaletą w przypadkach, gdy nadzorowanie wiadomości jest pożądane - na przykład w monitoringu zagrożeń dzieci.

Signal - proponowana alternatywa dla Messengera

Szyfrowanie oznaczałoby, że nikt, nawet Facebook, nie byłby w stanie odczytać wiadomości między nadawcą a odbiorcą, co (jak podkreśla sama firma) oznacza podatność na nadużycia i przesyłanie niedozwolonych treści. Obecnie szkodliwe wiadomości i treści w czatach Facebook Messenger mogą być oznaczane. Ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Zac Doffman napisał w Forbes : "Użytkownicy komunikatorów, którzy to czytają, powinni natychmiast przełączyć swoje osobiste czaty na WhatsApp (lub Signal) i zostawić Messengera dla trywialnych wiadomości i dzieci. Z pewnością nie powinieneś używać go jako domyślnej aplikacji do przesyłania wiadomości jeśli korzystasz z Androida, gdzie przełączanie z domyślnych ustawień systemu operacyjnego jest opcją – w przeciwieństwie do iOS" - wyjaśniając - nie należy używać Messengera jako ogólnej aplikacji do obsługi wiadomości (w tym SMS) na Androidzie, na iOS nie ma możliwości zmiany aplikacji do obsługi wiadomości tekstowych.

Zac uważa, że ​​nie wszystkie platformy wymiany wiadomości w mediach społecznościowych muszą być szyfrowane i jak sam stwierdził, obecne rozwiązanie ma pewne zalety pozwalające na ochronę dzieci przed zagrożeniami. Zasugerował, że można pozostawić Messengera, aby umożliwić legalne przechwytywanie niepożądanych treści, ale użytkownicy powinni mieć możliwość wyboru usług szyfrowanych typu end-to-end.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ostrzeżenie dla użytkowników Messengera. Natychmiast przestań używać tej aplikacji Facebooka

 0