Oto bardzo nietypowa karta graficzna. RTX 4050 podłączany za pośrednictwem złączy M.2

Oto bardzo nietypowa karta graficzna. RTX 4050 podłączany za pośrednictwem złączy M.2

Jak się okazuje mobilny GeForce RTX 4050 może współpracować z resztą podzespołów dzięki połączeniu za pomocą kilku złączy M.2. Do sieci trafiło zdjęcie takiej konstrukcji.

W chińskim serwisie Weibo pojawiło się zdjęcie przedstawiające bardzo ciekawą i nietypową konstrukcję. To mobilna karta graficzna GeForce RTX 4050, która wyróżnia się metodą połączenia z płytą główną. RTX 4050 produkowany jest w standardzie MXM i łączy się z resztą komponentów przez interfejs PCIe 4.0. Jak widać, istnieją jednak i takie konstrukcje, które zamiast klasycznego złącza MXM posiadają kilka złączy M.2. W tym konkretnym przypadku wykorzystane zostały aż trzy. Każdy z nich działa w standardzie PCIe 4.0 x4. Zarówno po stronie samej karty graficznej, jak i płyty głównej.

Jak widać, istnieją jednak i takie konstrukcje, które zamiast klasycznego złącza MXM posiadają kilka złączy M.2.

Nie do końca wiadomo, dlaczego producent tego sprzętu zdecydował się na to nietypowe rozwiązanie. Jego użycie oznacza, że jeżeli dedykowana karta graficzna zostanie wymontowana to istnieje możliwość podłączenia dodatkowego dysku SSD. Być może to właśnie był główny powód, dla którego zdecydowano się na zastosowanie trzech złączy M.2.

Przy okazji warto również wspomnieć pewną niestandardową konstrukcję ASUSa. Pod koniec zeszłego roku firma ta przedstawiła kartę graficzną z wbudowanym slotem M.2. Pomysł na taki projekt wziął się prawdopodobnie stąd, że RTX 4060 Ti potrzebuje zaledwie 8 linii PCIe. Pozostałe linie, których karta nie była w stanie spożytkować zostały oddelegowane do obsługi umieszczonego na laminacie złącza M.2.

Mobilny RTX 4050 - specyfikacja

Sam GeForce RTX 4050 to najsłabsza karta tej generacji NVIDII, jaką możemy zobaczyć w laptopach. Bazuje ona na procesorze graficznym AD107 i dysponuje 2560 rdzeniami, 80 jednostkami TMU i 48 ROP. W jej specyfikacji odnajdziemy też 6 GB pamięci w standardzie GDDR6 pracującej przy 96-bitowej magistrali. Maksymalny zegar dla RTX 4050 (boost) wynosi domyślnie 1755 MHz.

Jak na mobilne GPU przystało, TDP jest tutaj bardzo niskie i wynosi tylko 50 W. Nie jest to zatem wymagający model jeśli chodzi na przykład o zasilanie czy chłodzenie. W zamian niestety nie należy spodziewać się wybitnych osiągów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto bardzo nietypowa karta graficzna. RTX 4050 podłączany za pośrednictwem złączy M.2

 0