Pamięci DRAM mają drożeć w 2021 roku, jednak zapowiadane są również spadki cen ważnych podzespołów

Pamięci DRAM mają drożeć w 2021 roku, jednak zapowiadane są również spadki cen ważnych podzespołów

Wszystko wskazuje na to, że podaż w branży pamięci flash NAND znacznie przewyższa popyt, a sytuacja stanie się jeszcze poważniejsza w 2021 r. Sytuacja ta jest jednak korzystna dla konsumentów, bo ostatecznie może doprowadzić do jeszcze tańszych dysków SSD. Jeśli zastanawiacie się, czy warto teraz kupować nowy dysk SSD, korzystając ze świątecznych wyprzedaży, to prognozy TendForce mogą nieco ułatwić. Firma analityczna TrendForce twierdz, że średnia cena sprzedaży pamięci flash NAND spadnie o 10–15% w pierwszym kwartale 2021 r. W rezultacie TrendForce przewiduje, że ceny dysków SSD dla klientów spadną o ten sam procent w ciągu następnych trzech miesięcy.

Rynek jest zalewany pamięciami NAND, co w konsekwencji ma doprowadzić do dalszych obniżek cen dysków SSD w 2021 roku.

Pod względem popytu pamięć NAND jest przeważnie na podobnym poziomie co DRAM, jednak w przypadku tych drugich obserwujemy coraz większe niedobory. Zapasy SSD są wciąż bardzo wysokie i nie widać spowolnienia, zwłaszcza że producenci pamięci flash NAND zlewają rynek m.in. tańszymi układami QLC. Według TrendForce, klienckie dyski SSD będą odpowiadać za 31 procent zapotrzebowania na NAND flash w 2021 roku, podczas gdy dyski SSD dla przedsiębiorstw to kolejne 20 procent. Urządzenia eMMC / UFS (embedded MultiMediaCard / Universal Flash Storage) i  surowe płytki NAND będą stanowić odpowiednio 41 procent i 8 procent zapotrzebowania.

Niestety choć od jakiegoś czasu razem z cenami NAND spadały ceny DRAM, to trend ten nie utrzyma się w 2021 roku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, spadek cen NAND będzie postępować, jednak eksperci przewidują, że ceny DRAM zaczną wzrastać. Największe podwyżki dotkną DDR6, które są wykorzystywane w kartach graficznych, co jest efektem wysypu nowości i problemów z dostępnością modułów. Do tego wszystkiego należy doliczyć niedawny pożar w fabryce Microna i utratę partii produkcyjnej, co też może przełożyć się na dalsze wzrosty cen pamięci DRAM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięci DRAM mają drożeć w 2021 roku, jednak zapowiadane są również spadki cen ważnych podzespołów

 0