Pamięci GDDR6 ukażą się w 2018 roku, a wraz z nimi DDR5 i LPDDR5

Pamięci GDDR6 ukażą się w 2018 roku, a wraz z nimi DDR5 i LPDDR5

Nie ma co ukrywać, Samsung trochę przespał ostatnie działania na rynku pamięci - stosowane obecnie w wysokowydajnych GeForce'ach kości GDDR5X pochodzą z fabryk Microna. Koreańczycy ujawnili jednak harmonogram rozwoju, z którego wynika, że na 2018 rok zaplanowane są moduły GDDR6, DDR5 oraz LPDDR5. Wszystkie te standardy mają przynieść znaczącą redukcję zużycia energii i, w mniejszym stopniu, wzrost wydajności.

Moduły GDDR6 mają zaoferować transmisję na poziomie 16 Gb/s, co daje dwukrotną przewagę nad najszybszymi GDDR5-tkami.

Samsung chce, by moduły GDDR6 osiągnęły docelowo transmisję na poziomie 16 Gb/s, przy starcie z pułapu 14 Gb/s. Dla porównania, próg 14 Gb/s jest dla GDDR5X przewidywanym kresem możliwości, a obecnie na kartach GTX 1080 i Titan X Pascal montuje się pamięci o prędkości 10 Gb/s. Przyrost wydaje się znaczący, choć trzeba pamiętać, że do czasu premiery rozwiązania Samsunga dotychczasowe kości zapewne osiągną prognozowane maksimum, stając się na pewien czas równorzędnymi konkurentami.

Jeśli zaś chodzi o DDR5 i LPDDR5, to sprawa przedstawia się nieco inaczej, bo zamiast postawić na bezwzględną wydajność, koreański producent celuje głównie w obniżenie zużycia energii. Widać to zwłaszcza na przykładzie tych pierwszych pamięci, tj. DDR5. Warto nadmienić, że w międzyczasie pojawi się jeszcze twór określany jako LPDDR4X, będący swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy LPDDR4 a LPDDR5.

Co ciekawe, kości LPDDR4X powinny pojawić się jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięci GDDR6 ukażą się w 2018 roku, a wraz z nimi DDR5 i LPDDR5

 0