Pamiętacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

Pamiętacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

Jing Jiawei, chiński producent GPU, pochwalił się niedawno, że jego nowe grafiki z serii JM9 są gotowe do sprzedaży, ponieważ ukończono wstępne testy tych chipów. JM9  wykorzystywany ma być zastosowaniach obliczeniowych AI, takich jak przetwarzanie multimediów, gry, systemy informacji geograficznej, projektowanie oparte na CAD i wirtualizacji.

Rozwój chipów JM9 przez Jing Jiawei stanowić ma ogromny krok naprzód dla tego producenta, który wiąże z tym GPU duże nadzieje, dlatego obiecuję wyjątkowe wsparcie dla produktu, a także ekspansję na kolejne rynki w przyszłości. Nie da się ukryć, że firma w połowie września przykuła uwagę branżowych mediów, twierdząc, że wydajność JM9 dorówna GeForce'owi GTX 1080, czyli flagowcowi NVIDII sprzed kilku generacji (Pascal). Jednak na podstawie najnowszych specyfikacji dostarczonych przez firmę wydaje się, że porównanie to było dokonane mocno na wyrost. JM9 zapowiada się bowiem bardziej jako GPU bardzo podstawowego poziomu. 

Jing Jiawei, chiński producent GPU, pochwalił się niedawno, że jego nowe grafiki z serii JM9 są gotowe do sprzedaży. Wydajność może jednak rozczarować.

Pamięctacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

Wydajność FP32 (zmiennoprzecinkowa) JM9 osiąga tylko 1,5 TFlopów, podczas gdy GTX 1080 może uzyskać dostęp aż do 11,3 TFlops – mówimy więc o 6,5 ​​razy większej mocy obliczeniowej produktu Zielonych sprzed pod 5 lat. JM9 ma pojemność pamięci 8 GB i przepustowość do 128 GB/s. Strona MyDrivers podaje, że szerokość szyny to 128-bitów, ale w tej chwili to tylko spekulacje. Powinniśmy otrzymać tu pamięci VRAM o prędkości 8 GHz, co odpowiada modułom GDDR5. Spekuluje się również, że gdyby częstotliwość wynosiła 16 GHz przy szerokości 64 bitów, to umieściłoby to JM9 w kategorii GDDR6, ale dotychczas ujawnione dane sprawiają, że skłaniamy się raczej w kierunku odpowiednika GDDR5.

Pamięctacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

GPU Jing Jiawei JM9 będzie również zawierał funkcje grafiki 2D i 3D, odpowiednie kodeki wideo, wielokanałowe wyjście wideo, a także kompatybilność z wieloma platformami i systemami. GPU będzie wyposażone w wyjścia HDMI 2.0 i DP 1.3 do wyświetlania z kodowaniem H.265/4K w 60 kl./s. Oferować ma też kompatybilność z API OpenGL 4.5 i OpenCL 2.0. Nie wspomniano o obsłudze DirectX. Pobór mocy wynosi tylko 30 W, co jest niską wartością. Być może początkowo chipy JM9 będą produkowane dla segmentu podstawowego, a warianty z wyższej półki są planowane na później. Na chwilę obecną sytuację z JM9 określić można jako z dużej chmury mały deszcz. 

Pamięctacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamiętacie chińskie GPU o wydajności GTX 1080? JM9 od Jing Jiawei jednak rozczarowuje

 0