Parlament Europejski chce wspólnej ładowarki dla urządzeń

Parlament Europejski chce wspólnej ładowarki dla urządzeń

Posłowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za ujednoliceniem portów do ładowania dla wszystkich dostępnych na terenie Unii Europejskiej urządzeń przenośnych i wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia odpowiednich przepisów. Za rezolucją głosowało 582 europosłów przeciwnych było 40 europosłów z kolei 37 się wstrzymało. Tym samym KE ma w tej chwili czas do lipca bieżącego roku na przedstawienie nowego projektu regulacji. Zdaniem unijnych polityków wspólna ładowarka ułatwi życie przede wszystkim konsumentom a przy okazji przyczyni się do zredukowania dużej ilości elektrośmieci. Co ciekawe już 10 lat temu przedstawiciele Unii Europejskiej starali się przekonać producentów technologicznych do przejścia na wspólny standard, aczkolwiek uznano, że te próby były nieefektywne stąd konieczność stworzenia konkretnych regulacji prawnych.

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wprowadzenia nowych regulacji prawnych ws. wspólnej ładowarki dla urządzeń przenośnych.

Parlament Europejski opowiedział się za wspólną ładowarką

W 2009 roku z inicjatywy KE firmy tworzące telefony czy inny sprzęt mobilny podpisały dobrowolne porozumienie ws. ujednolicenia ładowarek, dzięki czemu standardem stało się micro USB wypierane aktualnie przez USB typu C. Z porozumienia wycofało się jednak Apple stosujące rozwiązanie Lightning. Będący za jednym standardem europosłowie liczą, że KE stworzy przepisy zwiększające ilość kabli czy ładowarek, które można poddać recyklingowi w UE oraz gwarantujących posiadaczom sprzętu, że ci nie będą zmuszeni do zmiany ładowarki wraz z zakupem każdego nowego urządzenia. Największym protestującym przeciwko wprowadzeniu uniwersalnych ładowarek było oczywiście Apple, które nieco ponad tydzień temu wydało specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Zdaniem twórcy iPhone'ów tego rodzaju przepisy mogą hamować wprowadzanie innowacji i o dziwo uderzyć nie tylko w producentów urządzeń, ale również konsumentów co jest sprzeczne ze stanowiskiem europosłów. Nie oszukujmy się, ale chodzi tutaj też o kwestie finansowe i tak Unia Europejska szacuje koszt wprowadzenia zmian na 13 milionów euro, zaś według Apple rzeczona kwota ma być znacznie większa. Producent iPhone'ów napisał też, że nie były konieczne żadne regulacje, gdy branża skupiała się na popularyzacji wejścia USB typu C jako tego domyślnego złącza we współczesnych telefonach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Parlament Europejski chce wspólnej ładowarki dla urządzeń

 0