Patriot DDR5-7200 - wysokie zegary niezależnie od IMC procesora

Patriot DDR5-7200 - wysokie zegary niezależnie od IMC procesora

Patriot zaprezentował zwiastun swojej nadchodzącej pamięci CKD DDR5, która ma konkurować z najlepszymi produktami na rynku. Kluczowym elementem jest zastosowanie sterownika zegara (CKD) z modułem pamięci DDR5, co pozwala na zwiększenie prędkości JEDEC do DDR5-7200 oraz odblokowanie wyższych pułapów przetaktowywania.

Wprowadzenie sterownika zegara, czyli niewielkiego chipa pełniącego funkcję bufora między kontrolerem pamięci a chipami w module pamięci, to rozwiązanie już wcześniej stosowane przez innych producentów, takich jak TeamGroup, które twierdzi, że CKD „wzmocni, buforuje i stabilnie wyprowadza sygnały o wysokiej częstotliwości z procesora do zestawów pamięci”, co według firmy doprowadzi zarówno do wyższych i bardziej stabilnych częstotliwości. Podobną koncepcję mają moduły pamięci klasy serwerowej. Większość obecnych modułów pamięci DDR5 korzysta z domyślnej częstotliwości DDR5-4800, dostosowanej do standardów JEDEC w celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności z platformami AMD i Intel. Jednak firmy sięgają po bardziej wydajne rozwiązania, takie jak pamięć DDR5-7200, co staje się coraz bardziej popularne wśród entuzjastów, zwłaszcza przy wykorzystaniu Intel XMP 3.0 lub AMD EXPO do podkręcania pamięci.

Patriot opracowuje szybką pamięć DDR5, która gwarantuje prędkość do DDR5-7200 niezależnie od IMC procesora.

 

Choć pierwotnym celem jest osiągnięcie pamięci DDR5-6400, Patriot nie zamyka się na wyższe taktowania. Rynek oferuje różnych dostawców sterowników zegarów, takich jak Renesas, Rambus, Montage Technology i One Semiconductor. Renesas i Rambus obsługują pamięci DDR5-7200, a One Semiconductor twierdzi, że ich sterownik zegara obsługuje nawet pamięci DDR5-8400. Patriot nie ujawnił źródła swoich sterowników zegarów.

Przyszłe moduły pamięci Patriot, wyposażone w układ CKD, będą działać z pamięcią DDR5-6400 od razu po wyjęciu z pudełka, co eliminuje potrzebę zaawansowanego dostosowywania przez użytkownika. Pomimo tego, że obecne procesory Intel Raptor Lake Refresh i AMD Ryzen 7000 obsługują odpowiednio pamięci DDR5-5600 i DDR5-5200, sterownik zegara Patriot powinien umożliwić bezproblemowe działanie z pamięciami DDR5-6400 na chipach Intel i AMD, niezależnie od jakości zintegrowanego kontrolera pamięci (IMC).

Dzięki CKD, można spodziewać się poprawy pułapu przetaktowywania, szczególnie bez IMC procesora, co zwiększa szanse na osiągnięcie wyższych przetaktowań. Firmy, takie jak TeamGroup, już rozważają zestawy pamięci DDR5-9000 z wykorzystaniem technologii CKD. Póki co nie wiadomo, kiedy Patriot wprowadzi nowe pamięci DDR5 do sprzedaży, ani o ile wzrośnie ich koszt w porównaniu do zwykłych rozwiązań.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot DDR5-7200 - wysokie zegary niezależnie od IMC procesora

 0