PCI-SIG publikuje finalną specyfikację PCIe 5.0

PCI-SIG publikuje finalną specyfikację PCIe 5.0

Standard PCIe 4.0 za sprawą AMD i jego platformy X570 debiutuje właśnie na rynku konsumenckim, tymczasem organizacja PCI-SIG ogłosiła już finalną specyfikację PCI Express 5.0. Nowa wersja popularnego interfejsu podwaja przepustowość do poziomu 32 GT/s na linię w niespełna dwa lata po debiucie poprzednika, widać więc, że organizacja mocno przyspieszyła z opracowywaniem kolejnych generacji PCIe (powszechnie stosowane obecnie PCIe 3.0 czekało na następcę praktycznie 7 lat), z czego można się tylko cieszyć, ponieważ powinno przełożyć się to na nowy szybszy sprzęt do naszych komputerów. Członkowie PCI-SIG mogą już pobierać pełną specyfikację PCI Express 5.0 ze strony internetowej organizacji i teraz od nich zależy jak szybko standard ten zostanie wdrożony, choć tradycyjnie w pierwszej kolejności wykorzystany zostanie w profesjonalnych zastosowaniach.

PCI-SIG ogłosiło własnie finalną specyfikację PCI Express 5.0. Nowa wersja popularnego interfejsu podwaja przepustowość do poziomu 32 GT/s na linię.

PCI-SIG publikuje finalną specyfikację PCIe 5.0

Prezes PCI-SIG, Al Yanes, pochwalił się, że opracowywanie standardu udało się ukończyć w zaledwie 18 miesięcy. „Nowe zastosowania wymagające intensywnych obliczeń na danych wymagają niespotykanego dotychczas poziomu wydajności i architektura PCIe wciąż stanowić będzie standard dla wysokowydajnego I/O w najbliższej przyszłości” - stwierdził Yanes. Za pomocą konfiguracji x16, PCIe 5.0 pozwoli na uzyskanie przepustowości na poziomie nawet 128 GB/s, czyli dwukrotnie większej niż PCIe 4.0. Zastosowano tu również zmiany elektryczne, które przełożyć mają się na poprawę integralności sygnału i mechanicznej wydajności złącz. Podobnie jak poprzednie wersje, nowy standard zachował wsteczną kompatybilność, co znaczy, że bez problemu obsłuży dotychczasowy sprzęt, aczkolwiek ten nie wykorzysta potencjału nowego interfejsu. Warto też wspomnieć o nowym wstecznie kompatybilnym gnieździe CEM, które dedykowane jest kartom rozszerzeń.

Intel już ogłosił, że jego nowe układy FPGA o nazwie Agilex wspierać będą PCIe 5.0, a jego interfejs Compute Express Link (CXL) w gruncie rzeczy bazuje na PCIe 5.0. Niebieska ekipa planuje wypuścić na rynek produkty korzystające z CXL, które mogą być pierwszymi opartymi o PCIe 5.0 na rynku, w 2021 roku. PCIe to niezwykle istotny interfejs, który wpływa na działanie najistotniejszych komponentów komputera. Tym samym nierzadko staje się katalizatorem przyspieszającym prace nad innymi technologiami w zakresie nośników danych, sieci, GPU, chipsetów i innych sprzętów. PCIe 4.0 było jednak mocno spóźnione, ale wygląda na to, że może zostać bardzo szybko zastąpione przez PCI Express 5.0.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PCI-SIG publikuje finalną specyfikację PCIe 5.0

 0