Pełna specyfikacja procesorów Intel Rocket Lake Core i7 oraz Core i9. AMD może się obawiać?

Pełna specyfikacja procesorów Intel Rocket Lake Core i7 oraz Core i9. AMD może się obawiać?

Portal Wccftech opublikował domniemaną specyfikację nadchodzących procesorów Intel Rocket Lake, którą otrzymał od swojego źródła. Zestawienie jest kompletne i obejmuje wszystkie procesory z rodziny Intel Core i9 oraz Core i7 Rocket Lake. Ujawniona specyfikacja może jednak odrobinę się różnić od tej, która pojawi się w dniu premiery. Nowe detale dotyczą steppingu B-0, który określa próbki kwalifikacyjne. Takie procesory przeważnie prezentują finalne wersje układów, jednak zawsze istnieje szansa, że producent zdecyduje się coś zmienić, choć przeważnie są to zmiany ulepszające produkt, a nie obniżające jego możliwości. Architektura Rocket Lake jest pierwszym znaczącym ulepszeniem architektury Intela od ponad 6 lat. Intel w końcu zaoferuje PCIe 4.0, odbierając AMD jeden z atutów. "Niebiescy" już się chwalą, że ich platforma zapewnia lepsze wykorzystanie możliwości PCIe 4.0, oferując wyższe prędkości pamięci masowych,. Producent zapewnia także ogromny wzrost IPC w porównaniu z Skylake.

W sieci pojawiła się pełna specyfikacja procesorów Core i7 oraz Core i9 z Core i9 11900K na czele z nadchodzącej rodziny Rocket Lake. 

Intel przygotowuje łącznie 10 układów z rodzin Core i7 i Core i9. Core i9 11900K, który jest flagowcem nowej serii, będzie w stanie osiągnąć taktowanie aż 5,3 GHz na jednym i 4,8 GHz na wszystkich rdzeniach. Ciekawostką jest procesor 11900T, który osiąga boost na wszystkich 8 rdzeniach na poziomie 3,7 GHz, jednak jego TDP ma wynosić zaledwie 35 W. Procesory z rodziny Core i7 oferują maksymalne taktowanie wszystkich rdzeni na poziomie 4,6 GHz, podczas gdy boost pojedynczego rdzenia wyniesie 5,0 GHz. Procesory te będą tańsze niż Core i9, jednak wciąż będą oferować znaczny, bo aż 18% wzrost IPC, w porównaniu z poprzednią generacją oraz  PCIe 4.0. 

Tak wysokie zegary są możliwe dzięki wykorzystaniu niesamowicie dopracowanego procesowi 14 nm Intela. Proces ten jednocześnie jest gwarancją braku problemów z dostawami. TSMC ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości produkcji, co niekorzystnie odbija się na sytuacji AMD. Intel ma realną szansę na odbicie udziałów w rynku, jeśli zapewni dostępność Rocket Lake w dużych ilościach, tam gdzie brakuje Ryzenów. Jeśli za dostępnością będzie szła odpowiednia cena oraz wydajność ( a widzieliśmy już przecieki ujawniające wysokie osiągi Rocket Lake), to tym razem to AMD może mieć problem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pełna specyfikacja procesorów Intel Rocket Lake Core i7 oraz Core i9. AMD może się obawiać?

 0