Pentagon: Nie da się pozbyć sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Urzędnicy chcą zwolnienia z sankcji

Pentagon: Nie da się pozbyć sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Urzędnicy chcą zwolnienia z sankcji

Od 2019 roku Departament Obrony USA stara się o zwolnienie z przepisów zakazujących prowadzenia interesów z firmami korzystającymi ze sprzętu telekomunikacyjnego produkowanego przez Huawei. W obliczu rosnących napięć między USA a Chinami oraz trwającej wojny o chipy, uzyskanie takiego zwolnienia może być trudniejsze niż kiedykolwiek. Mimo to urzędnicy Pentagonu twierdzą, że wykluczenie Huawei ze wszystkich operacji departamentu jest niemożliwe.

Zakaz, będący częścią ustawy National Defense Authorization Act z 2019 roku, w sekcji 889 zabrania agencjom rządowym zawierania lub odnawiania umów z firmami korzystającymi ze sprzętu Huawei. Problem polega na tym, że Huawei jest największym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Według Fortune, chińska firma odpowiada za prawie jedną trzecią globalnych przychodów ze sprzętu telekomunikacyjnego. Wiele krajów nie może unikać współpracy z Huawei, ponieważ ich produkty są znacznie tańsze od konkurencyjnych, a wymiana całej sieci telekomunikacyjnej byłaby kosztownym przedsięwzięciem. Brennan Grignon, były urzędnik Departamentu Obrony i założyciel 5M Strategies, powiedział: „Są pewne części świata, w których dosłownie nie można uciec od Huawei”. Choć przepisy miały dobre intencje, Grignon uważa, że nie zostały one dobrze przemyślane.

Personel wojskowy USA często polega na sieciach Huawei, niezależnie od tego, czy są specjalnymi operatorami na misjach w regionie Indo-Pacyfiku, czy wyższymi oficerami reprezentującymi USA na międzynarodowych pokazach lotniczych.

Nie wszyscy zgadzają się z koniecznością zwolnienia Pentagonu z zakazu. Niektórzy twierdzą, że Departament Obrony musi działać szybciej i bardziej stanowczo, aby wykluczyć Huawei ze swoich operacji. Clyde Prestowitz, prezes Economic Strategy Institute, posunął się do nazwania Departamentu Obrony leniwym, argumentując, że Pentagon powinien wykorzystać swoją pozycję do wywierania presji na firmy, aby unikały współpracy z Huawei. Urzędnicy Pentagonu twierdzą, że uzyskanie zwolnienia jest niezbędne do realizacji ważnych misji zaopatrzeniowych i utrzymania bezpieczeństwa narodowego. Personel wojskowy USA często polega na sieciach Huawei, zarówno podczas misji w regionie Indo-Pacyfiku, jak i na międzynarodowych pokazach lotniczych.

Kongres debatuje nad kolejną wersją National Defense Authorization Act, która ma wejść w życie w 2025 roku. Niektórzy ustawodawcy przyznają, że zwolnienie Pentagonu jest potrzebne, ale nie określili, kiedy i czy zostanie dodane do ustawy. Na chwilę obecną żadne zwolnienie nie zostało uwzględnione w projekcie ustawy. Urzędnicy ds. obrony ostrzegają, że brak rozwiązania problemu może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pentagon: Nie da się pozbyć sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Urzędnicy chcą zwolnienia z sankcji

 0