Phison chwali się możliwościami kontrolera SSD PCIe 5.0 na platformie AMD Ryzen 7000. Jest moc

Phison chwali się możliwościami kontrolera SSD PCIe 5.0 na platformie AMD Ryzen 7000. Jest moc

Podczas Flash Memory Summit 2022 firma Phison zaprezentowała możliwości swojego kontrolera PCIe 5.0 dla nowej generacji dysków SSD, który pozwalał osiągać prędkości powyżej 10 GB/s na platformie AMD Zen 4. Był to pierwszy pokaz z wykorzystaniem Ryzena 7000 poza oficjalnymi demonstracjami Czerwonych.

Phison nawiązał współpracę z AMD i Micronem w celu wprowadzenia na rynek kontrolera PS5026-E26, szerzej znanego jako E26, a pierwsze dyski w niego wyposażone trafią do sprzedaży już we wrześniu. Biorąc pod uwagę, że AMD zapowiedziało, że nośniki SSD PCIe 5.0 będą dostępne na premierę Zen 4, wydaje się, że seria Ryzen 7000 może zadebiutować już 15 września, o czym wspominały ostatnie plotki. 

Phison nawiązał współpracę z AMD i Micronem w celu wprowadzenia na rynek kontrolera PS5026-E26, szerzej znanego jako E26.

Platforma testowa Phisona składała się z sześciordzeniowego, dwunastowątkowego procesora AMD na deweloperskiej płycie głównej, która oczywiście ma działający interfejs PCIe 5.0. Niestety Phison nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących systemu ani platformy testowej, chociaż dowiedzieliśmy się, że chip ma nazwę kodową 100-000000593-20_Y. Dostrzec można tu również wentylator na VRM i dwie kości DDR5 w systemie.

Widzieliśmy już, że kontroler E26 potrafi osiągać przepustowość do 12 GB/s i zapewnia do 1,3/1,1 miliona losowych operacji odczytu/zapisu IOPS w poprzednich prezentacjach, ale tym razem ten układ sparowano z nową 232-warstwową pamięcią flash Micron B58R typu TLC, która wciąż jest w fazie optymalizacji. Micron twierdzi, że jego nowa pamięć zapewnia dwukrotnie większą przepustowość zapisu i 75% większą przepustowość odczytu niż poprzednia wersja. Jednak przejście na architekturę sześciopłaszczyznową (z czterech płaszczyzn) oznacza, że ​​firmy takie jak Phison będą musiały odpowiednio dostosować swoje kontrolery SSD. Na razie ten flash może działać z prędkością 1600 MT/s, ale ostatecznie osiągnie nawet 2000 MT/s.

Tutaj widzimy przepustowość odczytu/zapisu na poziomie 10 GB/s w systemie testowym AMD, ale Phison przypomina nam, że ta konfiguracja jest wciąż w fazie rozwojowej. Firma planuje osiągnąć do 12/11 GB/s sekwencyjnej przepustowości odczytu/zapisu i 1,5/2 miliona losowych operacji odczytu/zapisu IOPS, gdy finalne dyski pojawią się na rynku.

Phison przygotowuje również firmware I/O+ do optymalizacji dysków SSD pod kątem obciążeń DirectStorage. Oczywiście wyższa wydajność sekwencyjna PCIe 5.0 oznacza korzyści dla DirectStorage, ponieważ w dużym stopniu technologia ta opiera się na przepustowości odczytu, aby skrócić czas ładowania gry do około jednej sekundy.

AMD twierdzi również, że Ryzen 7000 będzie obsługiwał Smart Access Storage (SAS), który wydaje się nieco podrasowaną wersją DirectStorage, bazującą na tym samym interfejsie API. Biorąc pod uwagę ścisłą współpracę Phisona i AMD, oczekiwać można, że dyski SSD tej firmy będą obsługiwać SAS.

Zbliżenie na dysk SSD pokazuje standardowy format M.2 2280, co oznacza, że ​​ma on typową szerokość 22 mm. Niedawno do specyfikacji NVMe dodano nowy format o szerokości 25 mm, rzekomo dla dysków SSD PCIe 5.0. Ale Phison mówi, że nie planuje tworzyć szerszych rozmiarów dla swoich napędów napędzanych kontrolerem E26. Widać również, że SSD nie ma radiatora, ale Phison potwierdza, że będzie on wymagany do uzyskania najlepszej wydajności.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Phison chwali się możliwościami kontrolera SSD PCIe 5.0 na platformie AMD Ryzen 7000. Jest moc

 0