Phison E16 - pierwszy kontroler SSD PCIe 4.0 zapowiada duży skok wydajności

Phison E16 - pierwszy kontroler SSD PCIe 4.0 zapowiada duży skok wydajności

W tym roku rynek PC uraczy kilka przełomowych technologii, w tym interfejs PCIe 4.0, który obsługiwany ma być choćby przez trzecią generację procesorów AMD Ryzen (Matisse). Jak na razie jednak nie znajdziecie żadnego urządzenia, które wspiera ten standard, ale wkrótce ma się to zmienić. Firma Phison zaprezentowała bowiem na CES 2019 nowy kontroler E16 dla dysków SSD NVMe, który sprzedawany będzie wszystkim zainteresowanym producentom nośników półprzewodnikowych. Spodziewać można się więc, że E16 trafi w nadchodzących miesiącach do wielu różnych modeli od różnych firm, oferując niespotykaną dotychczas wydajność. Skok zapowiada się naprawdę spory, a tak przynajmniej wynika z demonstracji przeprowadzanych przez producenta w Las Vegas.

Phison zaprezentowała na CES 2019 nowy kontroler E16 dla dysków SSD NVMe, który sprzedawany będzie wszystkim zainteresowanym producentom nośników półprzewodnikowych.

Phison E16 - pierwszy kontroler SSD PCIe 4.0 ujawniony. Znamy wydajność

Z testu w CrystalBenchMark przeprowadzonego przez Phison w Las Vegas wynika, że otrzymamy dyski SSD o prędkości szybkości odczytu sekwencyjnego wynoszącej 4 GB/s i imponującej prędkości zapisu sekwencyjnego 4,2 GB/s. Firma na chwilę obecną posługuje się 96-warstwowymi pamięciami TLC od Microna, ale nowe nośniki napędzane przez E16 bazować mają także na pamięciach BiCS 4 od Toshiby. Co więcej, producent spodziewa się, że zastosowanie szybszych pamięci flash pozwali uzyskać 4,8 GB/s i 4,4 GB/s dla odpowiednio odczytu i zapisu. Pozwoli to na przenoszenie naprawdę dużych plików w ekspresowym tempie, ale oczekiwać możemy przełomu również w zakresie losowej wydajności, która przekłada się na responsywność systemu i aplikacji. Tutaj Phison wspomina o 900 000 IOPS zarówno dla zapisu i odczytu danych (dla porównania, jeden z najwydajniejszych obecnie dysków SSD na rynku, Samsung 970 Pro, osiąga 500 000 IOPS).

Nowy kontroler SSD PCIe 4.0 x4 to wciąż tak nowa technologia, że Phison nie posiada jeszcze płyty głównej (przynajmniej takiej, którą można pokazać publicznie) do demonstracji, która wspierałaby ten standard. Zamiast tego firma posiłkuje się specjalnym adapterem PLDA Gen4HOST, który zmienia złącze PCIe 3.0 x16 w PCIe 4.0 x8. PS5016-E16 (tak brzmi formalna nazwa kontrolera) oferuje dwa rdzenie ARM sparowane z dwoma autorskimi rdzeniami procesora CO-X. Posiada on ponadto osiem adresowalnych kanałów, które są w stanie obsłużyć po cztery kości flash przy 800 MT/s. Poza tym, wspierać będzie on nie tylko pamięci TLC, ale także nowsze QLC, a technologia korekcji błędów LDPC (Low-Density Parity Check) sprawić ma, że ich wytrzymałość będzie porównywalna z poprzednikami. Pierwsze dyski z PS5016-E16 trafić mają na rynek w trzecim kwartale tego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Phison E16 - pierwszy kontroler SSD PCIe 4.0 zapowiada duży skok wydajności

 0