Pierwszy dysk SSD PCIe 5.0 pojawił się w sprzedaży. Znamy cenę, pojemność i prędkości

Pierwszy dysk SSD PCIe 5.0 pojawił się w sprzedaży. Znamy cenę, pojemność i prędkości

Pierwszy konsumencki dysk SSD operujący na interfejsie PCIe 5.0 trafił właśnie do sprzedaży. Za ten nośnik danych odpowiada japońska firma CFD Gaming. Według źródeł, urządzenie w 2-terebajtowej wersji dostępne jest już w kilku japońskich sklepach. Dysk wyceniono na 49 980 jenów, czyli w przeliczeniu nieco ponad 1650 złotych.

Japońska firma CFD Gaming ogłosiła niedawno serię nowych dysków SSD PCIe 5.0 dla graczy. Nośniki danych z tej linii oferują między innymi 3-letnią gwarancję oraz prędkości odczytu do 10 GB/s i zapisu do 9,5 GB/s. Do ich budowy wykorzystano kości 3D TLC NAND produkcji Microna. Jako pamięć podręczną zastosowano natomiast moduły DDR4. Jej ilość jest zależna od wersji, którą wybierzemy. Aby zapewnić maksymalną wydajność bez jakichkolwiek spadków wydajności, producent zdecydował się wyposażyć całą serię w dość pokaźny radiator z niewielkim wentylatorem. Firma twierdzi, że aktywne chłodzenie jest opcjonalną funkcją. Korzystanie z niej zalecane jest głównie podczas bardzo wymagających operacji, jak granie  czy praca z dużą ilością danych.

Według informacji z sieci, 2-terabajtowy model o identyfikatorze "CSSD-M2M2TPG5NFZ" pojawił się już w kilku japoński sklepach i można go bez problemu nabyć.

CFD Gaming SSD PCIe 5.0

Przy mniej obciążających zadaniach możliwe jest wyłączenie wentylatora i korzystanie z trybu pasywnego, jednak należy wówczas zadbać o odpowiedni przepływa powietrza wewnątrz obudowy. Te nośniki danych będą dostępne w trzech wariantach: 1 TB / 2 GB cache, 2 TB / 4 GB cache oraz 4 TB / 8 GB cache. Według informacji z sieci, 2-terabajtowy model o identyfikatorze "CSSD-M2M2TPG5NFZ" pojawił się już w kilku japoński sklepach i można go bez problemu nabyć.

CFD Gaming SSD PCIe 5.0
CFD Gaming SSD PCIe 5.0

Urządzenie zostało wycenione na 49 980 jenów, co po przeliczeniu daje około 1650 złotych. Tanio nie jest, jednak w porównaniu do najdroższych dysków PCIe 4.0 mówimy o dość niewielkiej podwyżce. CFD Gaming oferuje w swoich nośnikach kilka ciekawych funkcji, takich jak inteligentne przetwarzanie danych czy Predict & Fetch. Pojawienie się dysku w sprzedaży daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości inni producenci wprowadzą na rynek swoje rozwiązania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy dysk SSD PCIe 5.0 pojawił się w sprzedaży. Znamy cenę, pojemność i prędkości

 0