Pierwszy handheld PC z procesorem Meteor Lake zaprezentowany. Intel rzuca wyzwanie AMD

Pierwszy handheld PC z procesorem Meteor Lake zaprezentowany. Intel rzuca wyzwanie AMD

Coraz większa popularność przenośnych komputerów do gier wynika m.in. z najnowszych APU firmy AMD, które świetnie nadają się do tego typu urządzeń. Intel może jednak wkrótce powalczyć o ten segment rynku, a to za sprawą procesorów Meteor Lake. 

Emdoor EM-GP080MTL

Chińska firma Emdoor zdecydowała się wejść rynek gamingowych handheldów. Urządzenie, które właśnie zaprezentowała, bardzo przypomina najnowsze produkty Lenovo, ASUSa, GPD i Valve, ale pod maską nie znajdziemy procesora AMD, ale nadchodzące CPU Intela serii Meteor Lake.

Chińska firma Emdoor zdecydowała się wejść rynek gamingowych handheldów, ale postanowiła na procesor Intel Meteor Lake, zamiast APU AMD, jak konkurnecji.

Ten przenośny komputer do gier z systemem Windows 11, nazwany EM-GP080MTL, jest wyposażony w procesor Meteor Lake-H ze zintegrowaną grafiką opartą na Intel Arc 5. Do tego oferuje 8-calowy ekran LCD 16:10 o rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli – chociaż firma nie określiła częstotliwości odświeżania. Urządzenie otrzymało ponadto do 32 GB pamięci RAM LPDDR5X i do 2 TB pamięci PCIe 4.0 NVMe.

Płynne gry AAA w przenośnym formacie

Nie jest jasne, jak ten system wypada w porównaniu z licznymi konkurentami wykorzystującymi odmiany APU AMD z serii Z1, takimi jak GPD Win 4, ASUS ROG Ally, Steam Deck i Lenovo Legion Go. Jednakże Emdoor pochwaliło się płynną rozgrywką w God of War na swoim produkcie, a ekran menu sugeruje możliwość grania w tytuły takie jak Elden Ring, więc taka mobilna konsola PC pozwoli grać w tytuły AAA, zapewne na podobnym poziomie, co rywale z podzespołami AMD. 

Emdoor EM-GP080MTL

Godnym uwagi aspektem EM-GP080MTL jest jego TDP, które waha się od 20 do 35 watów, podczas gdy żaden z produktów 7000U nie przekracza 30 watów. Może to dać mu przewagę nad konkurencją, aczkolwiek kosztem żywotności baterii (na przykład Steam Deck oszczędza energię, utrzymując pobór na poziomie poniżej 14 W). Jednakże jest jeszcze za wcześnie, aby dokonywać porównań wydajności na wat pomiędzy Meteor Lake i ostatnimi APU AMD.

Co więcej, układ graficzny Arc obsługuje technologię skalowania XeSS firmy Intel, która może znacząco poprawić jakość obrazu na 8-calowym ekranie w rozdzielczościach znacznie niższych od natywnego 1200p w obsługiwanych grach, co powinno przełożyć się na wyraźną poprawę wydajności. 

Design? Typowy handheld PC

Pod względem kształtu EM-GP080MTL ma typową konstrukcję. Posiada pełny zestaw przycisków (włącznie z naramiennymi), dwa tylne panele i dwa porty USB-C. Dwa dodatkowe przyciski z przodu urządzenia umożliwiają dostęp do menu na poziomie systemu operacyjnego w celu kontrolowania profili zasilania i innych opcji. Emdoor nie wspomniał o obsłudze zewnętrznych kart graficznych.

Producent nie podał jeszcze szczegółów dotyczących daty premiery ani ceny, ale EM-GP080MTL może zadebiutować wraz z procesorami Meteor Lake już 14 grudnia. Nadchodząca linia procesorów Intela oznacza najbardziej znaczącą zmianę architektury od lat, obejmującą akceleratory AI i konstrukcję opartą na chipletach. Chociaż seria jest przeznaczona głównie dla notebooków, ma potencjał, aby sprawdzić się też w tego typu mobilnych konsolach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy handheld PC z procesorem Meteor Lake zaprezentowany. Intel rzuca wyzwanie AMD

 0