Intel zapowiedział, że procesory Rocket Lake-S pojawią się na rynku dopiero po 30 marca i wtedy też zobaczymy pierwsze recenzje. W sieci pojawiła się jednak kompleksowa recenzja i prawie miesiąc przed premierą, co jest zaskakujące, bo Intel przecież nawet jeszcze oficjalnie nie ogłosił nowej serii procesorów. Wiemy jednak, że kilku detalistów posiada już Rocket Lake-S w swojej ofercie, a pierwsze egzemplarze trafiły do klientów. Prawdopodobnie test przeprowadzony został na układzie zdobytym od jednego z tych sklepów i układ pozyskany przez Anandtech do recenzji jest pierwszym kompleksowo przebadanym procesorem z nowej serii. AnandTech nie podaje pełnych szczegółów na temat platformy ze względu na fakt, że niektóre informacje są częściowo objęte umową o zachowaniu poufności, którą portal podpisał. W recenzji brakuje wielu detali i opisano właściwie tylko to, co wiedzieliśmy już wcześniej od samego Intela. Reszta to wyniki wydajności, które delikatnie mówiąc rozczarowują. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Intel zapowiadał poprawki mikrokodu w marcu, więc sytuacja może się jeszcze zmienić po aktualizacjach BIOSu, jednak nie spodziewamy się spektakularnych różnic.
Core i7-11700K rozczarowuje wzrostem wydajności. Ryzen 7 5800X jest wciąż wydajniejszy, przy dużo niższym poborze energii.
Testy gier związane z procesorem przeprowadzono z obniżeniem rozdzielczości do minimum i na najniższych ustawieniach jakości. W ten sposób można dostrzec najmniejszą różnicę. Komputer testowy posiadał kartę graficzną GeForce RTX 2080 Ti, więc wiadomo, że nie ograniczała ona procesora. Procesory Core i7-11700K i Ryzen 9 5800X zostały przetestowane z pamięcią DDR4-3200, jednak i7-10700K i Core i9-9900KS zostały przetestowane odpowiednio z pamięcią DDR4-2933 i DDR4-2666, czyli najszybszymi, jakie są wspierane przez te układy.
W grach Core i7-11700K nie spisuje się rewelacyjnie i nie widać ogromnego wzrostu wydajności względem Comet Lake. AnandTech sugeruje, że problem problem Core i7-11700K polega na zwiększeniu opóźnienia pamięci podręcznej L3 -od 43 cykli na Comet Lake-S do 51 cykli na Rocket Lake. Nie wiadomo czemu Intel wprowadził zmiany w L3. Oprócz rozczarowującej wydajności, problemem Intela jest szczytowe zużycie energii. Procesor ma domyślną wartość TDP wynoszącą 125 W, ale łatwo osiąga 225 W podczas obciążeń AVX2. Tempertatura średnio wynosiła około 60 °C przy 130-155 W. Zaskakujące było, że procesor sięgnął nawet 292 W pod podczas obciążenia AVX-512. Przy automatycznym taktowaniu 4,6 GHz, procesor osiągał nawet 104 °C.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy kompleksowy test sklepowej wersji Intel Core i7-11700K zwiastuje... katastrofę