Pierwszy Mac z procesorem Apple ARM może się pojawić już w 2021 roku

Pierwszy Mac z  procesorem Apple ARM może się pojawić już w 2021 roku

Wiele osób odczuwało  ekscytację na wieść, że w 2020 roku ma się pojawić komputer Mac z customowym procesorem Apple ARM. Wiadomości na temat szybko jednak zostały zweryfikowane i przypuszczalną datę premiery przeniesiono na kolejny rok. Według Ming-Chi Kuo, znanego analityka Apple'a, pierwszy Mac, który wprowadzi tę znaczną wewnętrzną zmianę, ma pojawić się w drugiej połowie 2021 roku. Kuo nie udostępnił żadnych istotnych danych dotyczących komputera Mac z procesorem ARM, ale MacRumors  podaje następujące informacje dotyczące harmonogramu wprowadzania produktów Apple. "Oczekujemy, że nowe produkty Apple w ciągu 12–18 miesięcy wykorzystają procesory wykonane w procesie 5 nm, w tym nowy iPhone 2H20 5G, nowy iPad 2H20 wyposażony w mini LED oraz nowy Mac 1H21 wyposażony we własny procesor. Uważamy, że obsługa 5G w iPhone'ach, wprowadzenie iPada innowacyjnej technologii paneli oraz pierwsze zastosowanie w Mac'ach procesora własnego projektu to kluczowe strategie produktów i technologii firmy Apple. Biorąc pod uwagę, że procesor jest podstawowym składnikiem nowych produktów, uważamy, że Apple zwiększył inwestycje związane z 5 nm po wybuchu epidemii. Ponadto Apple zajmując więcej zasobów u powiązanych dostawców utrudni rozwój konkurencji".

Autorski procesor Apple ARM może pojawić się w urządzeniach Mac w połowie przyszłego roku.

Mówi się, że A14 Bionic firmy Apple został opracowany na zaawansowanej architekturze FinFET 5 nm. W poprzednim raporcie stwierdzono, że może on być wystarczająco mocny, aby wyprzedzić 6-rdzeniowe procesory Intela  znajdujące się w prądożernych notebookach. Skoro A12X Bionic z iPada Pro 2018 jest wystarczająco mocny, aby prawie równać się z wynikami  6-rdzeniowego procesora Intela z MacBooka 2018, to możemy oczekiwać tylko lepszych rzeczy od Maca opartego na ARM, który prawdopodobnie wykorzysta ten sam proces 5 nm, który Apple wykorzystuje dla innych produktów.

Aby móc osiągnąć swój plan, Apple wykonał szereg agresywnych ruchów. Po pierwsze, gigant technologiczny zwerbował projektanta procesorów bezpośrednio od ARM, a także zatrudnił dedykowany zespół, aby dokonać przejścia na własne układy tak wcześnie, jak to możliwe. Możliwe jest również, że Apple był zmotywowany dzięki brakowi postępów Intela w 2016 roku. Pojawił się raport stwierdzający, że Intel nie miał wystarczającej partii  układów 7. generacji procesorów Kaby Lake dla urządzeń  Apple MacBook Pro 2016. Firma przez to została zmuszona do korzystania z układów Intela 6. generacji / Skylake w czasach, gdy konkurenci w swoich notebookach już sprzedawali maszyny z najnowszymi i najszybszymi układami Intela.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy Mac z procesorem Apple ARM może się pojawić już w 2021 roku

 0