Pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy zaakceptowany w USA. Firma myśli również o Polsce

Pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy zaakceptowany w USA. Firma myśli również o Polsce

W Stanach Zjednoczonych zostanie uruchomiony pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy jeszcze przed końcem tej dekady. Krajowa komisja energetyki jądrowej certyfikowała projekt SMR firmy NuScale Power Corp, dając zielone światło do dalszego rozwoju nowej generacji elektrowni. 

NuScale planuje budowę instalacji SMR w Idaho National Laboratory. Firma twierdzi, że jej sześcioreaktorowy projekt o mocy 462 megawatów bez emisji dwutlenku węgla powinien zostać uruchomiony do 2030 roku. Jest to siódmy projekt reaktora jądrowego dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych. Reszta to tradycyjne, duże reaktory lekkowodne. Modułowe reaktory SMR zazwyczaj generują 300–500 megawatów (MW) energii elektrycznej, chociaż niektóre wytwarzają poniżej 100 MW. Technologia ta ogólnie budzi mieszane reakcje, a większość osób obawia się mieszkania w okolicy reaktorów, tego typu elektrownie stwarzają znacznie mniejsze ryzyko niż tradycyjne obiekty ze względu na ich skalę, prostą konstrukcję i nieodłączne cechy bezpieczeństwa reaktora.

W USA zatwierdzono do użytku pierwszy projekt modułowego reaktora jądrowego SMR od NuScale. Firma ma nadzieję budować SMR również w Polsce.

"SMR nie są już abstrakcyjną koncepcją" - powiedziała Kathryn Huff, zastępca sekretarza ds. Energii jądrowej w Departamencie Energii. „Są prawdziwe i gotowe do wdrożenia dzięki ciężkiej pracy NuScale, społeczności uniwersyteckiej, naszych krajowych laboratoriów, partnerów branżowych i NRC”. Administracja prezydenta Joe Bidena i republikanie poparli SMR, twierdząc, że są one ważne w walce ze zmianami klimatycznymi, ponieważ elektrownie te stanowią alternatywę dla paliw kopalnych wytwarzających gazy cieplarniane. Od 2014 roku Departament Energii USA przekazał na projekt ponad 600 milionów dolarów.

Odpady nuklearne nadal stanowią problem w przypadku SMR — zużyte paliwo może potrzebować setek lat, aby osiągnąć bezpieczny poziom promieniowania. Jednak w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni jądrowych, które wymagają wymiany paliwa co rok lub dwa, dostawcy SMR dążą do zwiększenia tego okresu od trzech do siedmiu lat. Szacuje się, że niektóre projekty będą mogły działać nawet przez 40 lat bez wymiany.

NuScale ma również nadzieję zbudować SMR w Rumunii, Kazachstanie i Polsce. Reaktory SMR są obecnie w budowie lub są w trakcie uzyskiwania licencji w Argentynie, Kanadzie, Chinach, Francji, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii, przy czym Rosja posiada już dwa uruchomione SMR umieszczone na pływającej elektrowni u wybrzeży Arktyki.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy zaakceptowany w USA. Firma myśli również o Polsce

 0