Pierwszy w Europie superkomputer eksaskalowy powinien zostać uruchomiony za niecały rok

Pierwszy w Europie superkomputer eksaskalowy powinien zostać uruchomiony za niecały rok

Europejskie instytucje badawcze zobowiązały się do zbudowania najpotężniejszego „superkomputera AI” na świecie. Wspólne przedsięwzięcie Pioneer for Innovation i Transformative Exascale Research (JUPITER) ma zaowocować pierwszym superkomputerem klasy eksaskalowej zbudowanym w Europie. Uruchomienie tego supersystemu HPC zaplanowano na koniec tego roku.

Jülich Supercomputing Center (JSC) i francuska firma Eviden podpisały umowę na budowę nowego modułowego centrum danych, w którym będzie hostowany superkomputer JUPITER. Europejskie konsorcjum superkomputerów, EuroHPC JU, zleciło JUPITER w październiku 2023 r. Po ukończeniu będzie to pierwszy europejski superkomputer zdolny do przetwarzania jednego exaFLOPSa (jeden kwintylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Naukowcy oczekują, że superkomputery klasy eksaskalowej przyniosą bezprecedensowe przełomy technologiczne w badaniach nad sztuczną inteligencją, biologią, chemią i astrofizyką.

Uruchomienie JUPITERa zaplanowano na koniec tego roku.

JSC zdecydowało się przyjąć zupełnie nowe podejście w przypadku JUPITER. Centrum danych, w którym ma znajdować się potężny superkomputer, będzie wyposażone w około 50 modułów kontenerowych zainstalowanych na powierzchni 2300 metrów kwadratowych. Moduły kontenerowe stają się „coraz bardziej rozpowszechnionym” projektem do budowy systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC), ponieważ zapewniają znaczną przewagę nad tradycyjnymi konstrukcjami centrów danych.

jupiter

Źródło: Eviden SAS

W kontenerach znajdzie się 20 modułów IT, 15 energetycznych i 10 logistycznych. JSC wyjaśnia, że ​​każdy moduł IT stanowi niezależną jednostkę współpracującą z zasobnikiem energii. Dzięki modułowemu podejściu czas budowy i dostawy JUPITER zostaje skrócony o 50 procent. Ta metoda budowy umożliwi uruchomienie superkomputera eksaskalowego w ciągu niecałego roku i przy znacznie niższych kosztach. Kiedy pojawią się nowsze generacje, modernizacja sprzętu w szafie serwerowej będzie łatwiejsza dzięki elastyczności modułowej konstrukcji.

 

Łatwiej będzie także dostosować infrastrukturę energetyczną i chłodzenie do nowych wymagań, gdyż będzie wymagała jedynie wymiany starych kontenerów na nowsze. Co więcej, wykorzystanie mniejszej ilości materiałów i lepsze możliwości recyklingu w centrach danych wykonanych ze stalowych kontenerów zapewnia bardziej zrównoważone działanie.

Według Astrid Lambrecht, przewodniczącej zarządu JSC, modułowa konstrukcja JUPITER idealnie nadaje się do integrowania przyszłych osiągnięć technologicznych, takich jak obliczenia kwantowe lub neuromorficzne. Dyrektor Centrum Superkomputerowego w Jülich, Thomas Lippert, powiedział, że modułowe centrum danych zostanie zlokalizowane w Niemczech, aby zaspokoić niespotykane wcześniej zapotrzebowanie na zasilanie wymagane przez system HPC JUPITER.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy w Europie superkomputer eksaskalowy powinien zostać uruchomiony za niecały rok

 0