Platforma Alder Lake ma spore problemy na Linuksie. Nadchodzi łatka

Platforma Alder Lake ma spore problemy na Linuksie. Nadchodzi łatka

Kiedy Intel zaprezentował swoją architekturę Alder Lake podczas 2021 Architecture Day, firma zachwalała optymalizację wydajności w ramach systemu operacyjnego Microsoft Windows 11. Jednak wydaje się, że tego samego nie można powiedzieć o Linuksie. 

Kilka dni temu w internecie pojawiły się informacje o problemach platformy Alder Lake na Linuksie. Mowa tu o odkrytym błędzie, który powoduje spadek wydajności na nadchodzącym kernelu Linux 5.16. Właśnie poinformowano o nowej łatce dotyczącej innego problemu wykrytego w Alder Lake.

Nowy problem Intel Alder Lake na Linuksie bardzo przypomina niedawny błąd Ryzen CPPC2 w systemie Windows 11.

Platforma Alder Lake ma spore problemy na Linuksie. Nadchodzi łatka

Nowy problem dotyczy Collaborative Processor Performance Control (CPPC) lub najszybszej priorytetyzacji rdzeni i bardzo przypomina niedawny błąd Ryzen CPPC2 w systemie Windows 11. Alder Lake ma nową hybrydową architekturę (Performance Hybrid), składającą się zarówno z „energooszczędnych” rdzeni (rdzeń E), jak i „wydajnościowych” (rdzeń P), ale obecnie Linux nie jest w stanie zidentyfikować ich oddzielnie, gdy system jest w stanie OC. W konsekwencji system operacyjny przypisuje równy potencjał wydajności wszystkim rdzeniom, niezależnie od tego, czy są to rdzenie P, czy E.

Prowadzi to do konfliktu z technologią Intel Turbo Boost Max (ITMT), która pomaga zaplanować priorytetowe obciążenia jednowątkowe na najszybszych rdzeniach. A ponieważ wszystkie rdzenie mają teraz przypisane równe wartości wydajności, ITMT nie działa na takich systemach z podkręconymi CPU.

Nadchodząca łatka ma rozwiązać ten problem za pomocą MSR_HWP_CAPABILITIES lub Hardware-Controlled P-States (HWP). Prawdopodobnie nie zadziała jednak na starszych systemach, w których brakuje MSR_HWP_CAPABILITIES. Tego typu przypadłości nowej platformy Intela złożyć trzeba na karb wieku dziecięcego, tym bardziej że mowa tu o przełomowej dla desktopowego segmentu technologii hybrydowej konfiguracji rdzeni. Z racji tego, że Windows stanowi dla producentów priorytet, fani Linuxa muszą więc uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać łatki. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Platforma Alder Lake ma spore problemy na Linuksie. Nadchodzi łatka

 0