Plotka: AMD przedstawi nową generację procesorów (Zen 5) już w te wakacje

Plotka: AMD przedstawi nową generację procesorów (Zen 5) już w te wakacje

Premiera procesorów Zen 5 już za około 3 miesiące? Takie scenariusz sugerują nowe informacje przedstawione przez firmę AOSTAR zajmującą się produkcją komputerów typu mini PC. Jakich CPU możemy się spodziewać?

Wygląda na to, że firma AOSTAR stała się nowym źródłem przecieków. Jeszcze dzisiaj pisaliśmy przecież, że o ich ogłoszeniu dotyczącym premiery Radeon RX 7650 XT. To jednak nie wszystko co zdradził AOSTAR. Firma ujawniła również pewne szczegóły w temacie premiery następnej generacji procesorów AMD. Chodzi tutaj o kolejną rodzinę CPU Ryzen, która będzie korzystać z potencjału architektury Zen 5. Według AOSTAR jej przedstawienie odbędzie się w sierpniu. Na ich produkty wyposażone w te układy mamy natomiast poczekać do października.

Premiera Strix Halo ma jednak odbyć się albo pod koniec tego roku, albo dopiero na początku następnego. AOSTAR pisze więc zapewne o podstawowej serii Strix.

AOSTAR Ryzen Zen 5

Niestety AOSTAR nie ujawnił o jaką dokładnie serię procesorów chodzi. Możemy jednak się tego domyślić spoglądając na ich ofertę. Firma ta zajmuje się produkcją i sprzedażą niewielkich komputerów klasy mini PC wyposażonych w mobilne CPU. Mówimy zatem chociażby o modelach Ryzen 9 7940HS czy Ryzen 7 6800H. Idąc tym tropem możemy odgadnąć, że w sierpniu pokazane zostaną nowe układy APU z rodziny Strix. Będzie to seria oferująca do 12 rdzeni CPU i maksymalnie 16 rdzeni RDNA 3+.

Przypomnijmy, że w planach AMD są również mocniejsze APU należące do linii Strix Halo. W tym przypadku również będzie można liczyć na połączenie architektury Zen 5 z RDNA 3+. Zobaczymy jednak do 16 rdzeni CPU i do aż 40 rdzeni GPU. Premiera Strix Halo ma jednak odbyć się albo pod koniec tego roku, albo dopiero na początku następnego. AOSTAR pisze więc zapewne o podstawowej serii Strix.

Warto dodać, że według ostatnich pogłosek Strix ma pojawić się na rynku w ramach linii Ryzen AI 300. Nie należy jednak uważać jej za trzecią generację. Rozpoczęcie iteracji od trójki z przodu będzie jedynie zabiegiem marketingowym mającym na celu "wyprzedzić" Intela o jedno oczko. Niebiescy szykują bowiem serię Core Ultra 200.

Co do komputerów stacjonarnych to również w tym roku możemy spodziewać się ogłoszenia pierwszych modeli bazujących na Zen 5. Obecnie wiemy, że pojawią się one najpewniej jako seria Ryzen 9000, choć patrząc na zmiany w nazewnictwie Strix nie należy wykluczać opcji, że AMD jeszcze i tutaj zmieni zdanie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: AMD przedstawi nową generację procesorów (Zen 5) już w te wakacje

 0