Plotka: AMD szykuje na przyszły rok Radeona z GPU RDNA 4 ze średniej półki, który może pozamiatać

Plotka: AMD szykuje na przyszły rok Radeona z GPU RDNA 4 ze średniej półki, który może pozamiatać

Najnowszy przeciek sugeruje, że AMD planuje wypuścić w przyszłym roku średniopółkową kartę graficzną opartą na architekturze RDNA 4, który będzie oferowała wydajność powyżej Radeona RX 7900 XT.

Chociaż kurz ledwo opadł po premierze AMD Radeon RX 7800 XT i 7700 XT, już jesteśmy zaskakiwani przeciekami na temat nowej generacji kart AMD, które bazować będą na architekturze RDNA 4. Chociaż nie znamy szczegółów, a te na tym etapie mogą ulec zmianie, wstępne informacje sugerują, że Czerwoni mogą przygotować naprawdę ciekawą kartę ze średniej półki.

AMD podobno planuje kartę graficzną opartą na mikroarchitekturze RDNA 4, która pod względem wydajności przebije Radeona RX 7900 XT.

AMD zajmuje interesującą pozycję na rynku kart graficznych. Chociaż NVIDIA niewątpliwie dominuje w ogólnym ujęciu, AMD stworzyło własną niszę dzięki doskonałej wydajności w ramach rasteryzacji i konkurencyjnym cenom. Na najwyższym poziomie producent ma jednak trudności z konkurowaniem z topowymi ofertami Zielonych - czy RDNA 4 coś zmieni w tym zakresie? Być może przekonamy się już za rok.

rdna 4

Pojawiły się pogłoski, że AMD RDNA 4 może w ogóle nie oferować high-endowych modeli w ramach nowej generacji. Chociaż nie są to potwierdzone informacje, najnowszy wyciek niejako zdaje się je potwierdzać. Według źródła rozmawiającego z informatorem Moore’s Law Is Dead (MLID), AMD planuje kartę graficzną opartą na mikroarchitekturze RDNA 4, która pod względem wydajności przebije Radeona RX 7900 XT. MLID spekuluje, że oznacza to sugerowaną cenę detaliczną na poziomie 400–600 USD, naszym zdaniem spodziewać należy się raczej górnej granicy tej kwoty, choć AMD może nas jeszcze zaskoczyć. 

Wyciek nie zdradza żadnych informacji na temat możliwej daty premiery tej karty, nie mamy też żadnych wskazówek, jak mogłaby ona się nazywać. Chociaż MLID często dostarcza sprawdzonych informacji, będziemy musieli poczekać na potwierdzenie od AMD, zanim wyciągniemy jakiekolwiek jednoznaczne wnioski. Nic nie jest jeszcze przesądzone, możliwe jednak, że nowe karty graficzne RDNA 4 zadebiutują w 2024 roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: AMD szykuje na przyszły rok Radeona z GPU RDNA 4 ze średniej półki, który może pozamiatać

 0