Plotka: Architektura Intel Arrow Lake przyniesie 45% wzrost IPC w stosunku do Alder Lake

Plotka: Architektura Intel Arrow Lake przyniesie 45% wzrost IPC w stosunku do Alder Lake

W miarę zbliżania się premiery kolejnej generacji CPU Intela, znanych pod nazwą kodową Arrow Lake, pojawia się coraz więcej informacji na ich temat. Najnowsze plotki sugerują, że te procesory mogą przynieść oszałamiający 45-procentowy wzrost IPC w stosunku do 12. generacji, czyli popularnej rodziny Alder Lake. Jeśli się to potwierdzi, oznaczać będzie znaczny wzrost wydajności na rdzeń i na zegar.

Youtuber Red Gaming Tech twierdzi, że Arrow Lake może przynieść 45-procentowy wzrost IPC (liczba operacji na zegar) w stosunku do 12. generacji. Dotyczy to rdzeni wydajnościowych, znanych również jako rdzenie P. Jak na razie nie wiemy, jakiej poprawy spodziewać się po rdzeniach E, czyli tych bardziej energooszczędnych, chociaż niewątpliwie odegrają znaczącą rolę w ogólnej wydajności nowej generacji CPU.

Youtuber Red Gaming Tech twierdzi, że Arrow Lake może przynieść 45-procentowy wzrost IPC (liczba operacji na zegar) w stosunku do 12. generacji.

Inne ważne czynniki to taktowanie zegara i liczba rdzeni. Red Gaming Tech twierdzi, że Arrow Lake miał początkowo oferować osiem rdzeni P i 32 rdzenie E, ale od tego czasu zostało zredukowane do ośmiu rdzeni P i 16 E, czyli liczb znanych z układów Raptor Lake. Nawet jeśli się to potwierdzi i następca dorówna częstotliwości zegara Raptor Lake, nadal spodziewać można się niezwykle szybkiego CPU, które świetnie radzi sobie z wielowątkowością. 

Według informatora, Arrow Lake będzie miał taką samą fizyczną obudowę, gniazdo i konfigurację pinów, jak jego stacjonarny poprzednik, Meteor Lake. Tak więc, chociaż nowe procesory Arrow Lake mogą oferować cenny wzrost prędkości w porównaniu z procesorami Intela obecnej generacji, to jednak nie obejdzie się bez zmiany platformy. Warto dodać, że CPU Meteor Lake-S, który połączy litografię TSMC N3 i Intel 4 na jednym chipie, będą pierwszymi procesorami Intela wykorzystującymi zdezagregowane rdzenie.

Na marginesie, nie jest jasne, jak Arrow Lake wpasuje się w generacyjną nomenklaturę Intela. Chipy 13. generacji są obecnie używane przez Raptor Lake. Można zatem przypuszczać, że Arrow Lake będzie 15. generacją (14. to Meteor Lake). Jednak spodziewana jest aktualizacja Raptor Lake w dalszej części roku i może otrzymać oznaczenie 14. generacji, co zaburzy tę numerację. 

Na koniec należy pamiętać, że te niepotwierdzone informacje należy traktować z dystansem, dopóki nie zostaną one oficjalnie potwierdzone przez producenta.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Architektura Intel Arrow Lake przyniesie 45% wzrost IPC w stosunku do Alder Lake

 0