Plotka: Karty GeForce RTX 50 (Blackwell) przynieść mogą największy skok wydajności w historii NVIDII

Plotka: Karty GeForce RTX 50 (Blackwell) przynieść mogą największy skok wydajności w historii NVIDII

Karty graficzne z serii GeForce RTX 50 mogą być pierwszymi konsumenckimi grafikami od NVIDII, wykorzystującymi GPU oparte na MCM. Tak przynajmniej sugerują najnowsze plotki. Co więcej, architektura Blackwell przynieść może największy skok wydajności w historii firmy. 

NVIDIA niedawno potwierdziła, że ​​architektura GPU Blackwell zostanie wydana w 2024 roku. Z racji odległej premiery, radzimy podchodzić do informacji podawanych przez RedGamingTech jak do typowej plotki, czyli ze sporą rezerwą, tym bardziej że nawet jeśli obecnie są prawdziwe, to jeszcze wiele może ulec zmianie, bo Zieloni słyną z nagłych zwrotów akcji. 

Źródłem tej plotki jest RedGamingTech, czyli kanał na YouTube, który ma całkiem niezłą wiarygodność.

Warto na wstępie zaznaczyć, że architektura Blackwell miała być następcą architektury Hopper, a przeciek wykorzystujący zamiennie nazwy Blackwell i RTX 50 może oznaczać kilka rzeczy. NVIDIA zdecydowała się na równoległe wydanie Hoppera z architekturą Ada Lovelace w segmencie konsumenckim (RTX 40), więc niewykluczone, że Blackwell dostanie również swój konsumencki odpowiednik. Możliwe jest również, że Blackwell jest tak naprawdę nazwą kodową konsumenckiej architektury (choć trzeba przyznać, że jest to mniej prawdopodobne), a produkty dla centrum danych otrzymają nową nazwę. Poprzednie doniesienia wskazywały, że procesory graficzne Blackwell będą wytwarzane w 3 nm procesie produkcyjnym firmy TSMC.

Plotka: Karty GeForce RTX 50 (Blackwell) przynieść mogą największy skok wydajności w historii NVIDII

Źródłem tej plotki jest RedGamingTech, czyli kanał na YouTube, który ma całkiem niezłą wiarygodność. Wynika z niej, że Blackwell będzie miał całkowicie nową strukturę SM. Biorąc pod uwagę, że podstawowa mikroarchitektura przejść ma na budowę MCM wraz z Blackwell – nie jest to zaskakujące. Ponadto Blackwell wykorzysta hiperszybką magistralę, która połączy różne SM i chiplety. Akcelerator odszumiania będzie również częścią potoku ray tracingu (nowoczesne konfiguracje path tracingu tak naprawdę nie śledzą pełnej sekwencji, robią to częściowo, a denoiser obsługuje resztę), co powinno znacznie poprawić wydajność RT.

Przeciek nie ujawnia nic na temat specyfikacji, chociaż źródło zauważa, że ​​rozważane są różne procesory graficzne Blackwell, a wiele będzie zależeć od tego, jak prezentować będą się produkty AMD RDNA 3 i przyszłe RDNA 4. Na koniec RGT rzuca hasłem „największy skok wydajności w historii NVIDII”, które rozbudza bardzo duże nadzieje względem przyszłych kart graficznych. 

W momencie premiery NVIDIA Hopper była najszybszym na świecie 4 nm GPU i pierwszą grafiką z pamięcią HBM3. Charakteryzowała się wyższymi specyfikacjami niż nawet GeForce RTX 4090, oferując łącznie 18 432 rdzeni CUDA netto. Blackwell zapewnić ma duży skok generacyjny w stosunku do Hoppera (jak zawsze). Cztery procesory graficzne NVIDIA Blackwell zostały już potwierdzone we wcześniejszym przecieku. Mówimy tu jednak o odległej przyszłości (perspektywa dwóch lat), więc na razie radzimy się nie przywiązywać do tych informacji. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Karty GeForce RTX 50 (Blackwell) przynieść mogą największy skok wydajności w historii NVIDII

 0