Plotka: NVIDIA zamierza w przyszłym roku przenieść produkcję GPU Ampere na 7 nm od TSMC

Plotka: NVIDIA zamierza w przyszłym roku przenieść produkcję GPU Ampere na 7 nm od TSMC

Jak donosi portal DigiTimes, NVIDIA podobno zamierza dokonać przejścia z 8 nm procesu produkcyjnego Samsunga na 7 nm TSMC dla swoich GPU z rodziny Ampere. Według źródeł tej plotki, zakres przejścia będzie “bardzo duży”, ale najprawdopodobniej nie obejmie całości oferty produktów Ampere skierowanych do konsumentów. Z doniesień wynika także, że TSCM stało się w ostatnim czasie bardziej “przyjazne” Zielonym. Wynikać może to z faktu, że tajwańska firma posiada teraz większą przepustowość produkcyjną w 7 nm, bo kilku kluczowych klientów przenosi się właśnie na 5 nm lub też po prostu TSMC nie wierzyło, że NVIDIA zdecyduje się na Samsunga jako alternatywnego producenta ich GPU, dlatego teraz mogło zdecydować się na obniżenie cen.

Jak donosi portal DigiTimes, NVIDIA zamierza dokonać przejścia z 8 nm procesu produkcyjnego Samsunga na 7 nm TSMC dla swoich GPU z rodziny Ampere.

Plotka: NVIDIA zamierza w przyszłym roku przenieść produkcję GPU Ampere na 7 nm od TSMC

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których Zieloni mogą zdecydować się na zmianę dotychczasowego producenta GPU z rodziny Ampere. Najważniejszym są lepsze uzyski, jakie we wcześniejszych latach oferowało TSMC, które swoją drogą nabrało już dużego doświadczenia jeśli chodzi o 7 nm litografię. Co więcej, przejście na ten proces nie powinno być zbyt kosztowne, jeśli chodzi o zmiany na poziomie krzemu, tym bardziej, że GPU GA100 (Ampere przeznaczone na rynek profesjonalny) jest już przecież produkowane przez TSMC. Skorzystanie z usług TSMC pozwolić może dostarczyć więcej produktów na rynek i tym samym wyeliminować problem braku kart graficznych GeForce RTX 30 z jakimi obecnie borykają się gracze.  

Niewykluczone, że przesiadka na 7 nm proces technologiczny od TSMC nastąpi dopiero wraz z wprowadzeniem na rynek nowych odświeżonych wariantów modeli, które miały lub lada moment będą miały swoją premierę. Mowa tu choćby o RTX 3080 z 20 GB pamięci VRAM czy RTX 3070 z 16 GB na pokładzie. Gdyby NVIDIA zdecydowała się na skorzystanie z usług tajwańskiego producenta do produkcji GPU dla dotychczasowych modeli, obsługiwanych obecnie przez Samsunga, to mogłoby to wywołać sporo zamieszania na rynku i klienci zapewne poszukiwaliby nowszych wariantów, nie chcąc kupować starszych, które zalegałyby tym sam na magazynach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: NVIDIA zamierza w przyszłym roku przenieść produkcję GPU Ampere na 7 nm od TSMC

 0