Plotka: Pierwszy MacBook z procesorem ARM zostanie zaprezentowany już 17 listopada

Plotka: Pierwszy MacBook z procesorem ARM zostanie zaprezentowany już 17 listopada

Apple kilka miesięcy temu potwierdziło, że zamierza odejść w swoich komputerach Mac od intelowskich procesorów x86-64 na rzecz autorskich układów ARM. Gigant z Cupertino obiecywał nawet, że pierwszy Mac działający na ich procesorze Apple Silicon zadebiutuje przed końcem bieżącego roku, rozpoczynając dwuletni proces stopniowego odchodzenia od CPU x86-64 w komputerach firmy. Jak wynika z najnowszych przecieków, Apple nie rzuca słów na wiatr i zamierza dotrzymać danego słowa, prezentując Maca opartego o architekturę ARM już w przyszłym miesiącu. Jako pierwszy o tych planach firmy wspomniał Mark Gurman, czyli redaktor agencji Bloomberg, który mówiąc o nadchodzącej premierze smartfonów iPhone 12 rzucił także zdaniem: "Pierwszy laptop Mac z procesorem Apple, wraz z innymi produktami, zostanie zaprezentowany w listopadzie".

Pierwszy laptop Mac z procesorem Apple, wraz z innymi produktami, zostanie zaprezentowany w listopadzie.

MacBook napędzany przez układ Apple Silicon budzi naprawdę duże zainteresowanie, tym bardziej, że producent zapewnia, że jego chipy zapewnią zarówno lepszą wydajność, jak i efektywność energetyczną (czytaj dłuższy czas pracy na baterii) niż produkty Intela, co możliwe ma być m.in. za sprawą wykorzystania 5 nm procesu technologicznego. Warto dodać, że podobną inicjatywę od dwóch lat wdraża Microsoft wraz z platformą Windows 10 na ARM, ale jak na razie notebooki z OS giganta z Redmond, które napędzane są przez układy ARM, raczej rozczarowują wydajnością i problemami z kompatybilnością (choć rzeczywiście wypadają świetnie, jeśli chodzi o czas pracy na baterii). Ciekawi jesteśmy więc, jak rozwiązanie Apple wypadać będzie na tle konkurencji.

Pierwsze procesory Apple Silicon przeznaczone dla komputerów Mac prawdopodobnie bazować będą na układach A14 Bionic, które zastosowano w nowych iPadach Air i nadchodzących iPhone’ach 12 (lub też A14X Bionic, które trafić mają do kolejnych iPadów Pro). W obecnej konfiguracji procesor ten oferuje 6 rdzeni, w tym 2 wysokowydajne i 4 energooszczędne. W wersji dla laptopów otrzymać ma on jednak 12 rdzeni, w konfiguracji 4+8. Z plotek wynika także, że pierwszym produktem z rodziny Mac z CPU ARM na pokładzie będzie przywrócony do życia 12-calowy MacBook. Urządzenie ma być bardzo lekkie i oferować nawet do 20 godzin pracy na baterii. Warto też dodać, że o ile redaktor Bloomberga wspominał o listopadowej konferencji, tak Jon Prosser, słynący z wiarygodnych przecieków, podaje bardziej konkretną datę - 17 listopada. Tak więc za niecały miesiąc wszystko powinno się wyjaśnić.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Pierwszy MacBook z procesorem ARM zostanie zaprezentowany już 17 listopada

 0