Plotka: Procesory AMD Threadripper i EPYC na architekturze Zen 4 otrzymają 128 rdzeni

Plotka: Procesory AMD Threadripper i EPYC na architekturze Zen 4 otrzymają 128 rdzeni

W sieci właśnie pojawiła się nowa plotka, według której procesory AMD Threadripper i EPYC nowej generacji, opracowywane w oparciu o architekturę Zen 4, mogą posiadać do 128 rdzeni. Jak dotąd wiemy, że AMD pracuje nad swoją linią procesorów serwerowych EPYC o nazwie kodowej Genoa, która będzie oferować do 96 rdzeni i 192 wątki. Seria EPYC Genoa będzie oparta właśnie na rdzeniach Zen 4. Spodziewamy się również, że wcześniej zobaczymy nową rodzinę serwerowych procesorów znaną jako Milan-X, która będzie wykorzystywać technologię pakowania chipletów X3D. Milan-X podobno będzie bazować na architekturze Zen 3. Niewiele więcej wiemy na temat tych CPU napędzanych przez technologię Zen 3 i Zen 4. 

Pojawiła się nowa plotka, według której procesory AMD Threadripper i EPYC nowej generacji mogą posiadać do 128 rdzeni.

AMD wprowadzi również układy Ryzen Threadripper i Threadripper Pro oparte na architekturze Zen 3, wzmacniając swoje portfolio dla stacji roboczych, ale najnowsze doniesienia prosto z Chin sugerują jednak, że AMD nie zamierza rezygnować z wyścigu na liczbę rdzeni i wkrótce podbije stawkę. Pojawiło się naprawdę wiele plotek, które wskazywały, że następna generacja EPYC Genoa będzie zawierać do 128 rdzeni, a nie 96, jak informowano dotychczas. AMD do tej pory nie ujawniło żadnych oficjalnych szczegółów, ale na podstawie renderów opublikowanych przez ExecutableFix wnioskować można, że chipy Genoa będą zawierać 12 CCD z rdzeniami Zen 4. Ponieważ Zen 4 nie zwiększa liczby rdzeni na CCD, otrzymujemy łącznie 96 rdzeni. Chip ze 128 rdzeniami to byłby zupełnie inny poziom, ale wygląda na to, że nowa plotka głosi, że nie będzie należał do rodziny Genoa.

Plotka: Procesory AMD Threadripper i EPYC na architekturze Zen 4 otrzymają 128 rdzeni

Nowe procesory, niezależnie od tego, czy będą częścią nowej generacji serwerowych układów EPYC, czy rodziny HEDT Ryzen Threadripper, mają oferować do 128 rdzeni upakowanych w 16 CCD, które są napędzane przez architekturę Zen 4. Procesor będzie również wspierał 12-kanałową pamięć DDR5-5200 i korzystać ma z zupełnie nowej budowy. To wydaje się naturalne, biorąc pod uwagę, że w gnieździe Genoa „LGA6096” pozostało niewiele miejsca, aby pomieścić więcej CCD, ale z drugiej strony widzieliśmy tylko render atrapy, więc prawdziwy układ może mieć wystarczająco przestrzeni nawet na 16 CCD. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko plotka, ale jeśli się potwierdzi, to pewnością będzie to jeden z najszybszych procesorów na rynku, z liczbą rdzeni, która może pozostać niezagrożona przez wiele lat.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Procesory AMD Threadripper i EPYC na architekturze Zen 4 otrzymają 128 rdzeni

 0