Plotki na temat Zen 4 sugerują bardzo duży skok IPC. Wydajność nawet o 40% wyższa

Plotki na temat Zen 4 sugerują bardzo duży skok IPC. Wydajność nawet o 40% wyższa

AMD ma naprawdę świetną passę na rynku procesorów, a to za sprawą kolejnych generacji architektury Zen, które napędzają Ryzeny. Firma regularnie zwiększa swoje udziały w rynku CPU i to praktycznie we wszystkich segmentach, a za sprawą technologii Zen 3 udało jej się przebić Intela nawet w zakresie wydajności w grach, która stanowiła ostatni bastion giganta z Santa Clara. Tymczasem docierają do nas nowe plotki na temat Zen 4, które zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Wynika z nich bowiem, że kolejna generacja architektury CPU od AMD przyniesie bardzo duży skok IPC, co przełoży się na jeszcze większe wzrosty wydajności. Spodziewać mamy się tu większego skoku niż pomiędzy Zen 2 i Zen 3. 

Według ChipsandCheese, Zen 4 przyniesie poprawę IPC o ok. 25% i w zależności od częstotliwości taktowania, przełożyć ma się to na nawet 40% wzrost wydajności względem Zen 3.

O jakim wzroście mówimy? Jak podaje ChipsandCheese, Zen 4 przyniesie poprawę IPC (liczba instrukcji na cykl zegara) o ok. 25% i w zależności od częstotliwości taktowania, przełożyć ma się to na nawet 40% wzrost wydajności względem Zen 3. Trzeba przyznać, że tak duży skok wydaje się aż nazbyt optymistyczny, tym bardziej, że obecnie AMD zdaje się celować w 19% skok IPC. Trzeba jednak pamiętać, że układy Zen 4 produkowane będą w 5 nm, a z kolei Zen 3 to druga generacja wytwarzania w 7 nm litografii, więc przejście na niższy proces technologiczny może przynieść lepsze rezultaty niż w przypadku ostatniej generacji. 

Oczywiście nowa architektura przyniesie także uprawnienia i optymalizacje niewynikające jedynie z nowego procesu, ale będące wynikiem nowej architektury. ChipsandCheese twierdzi, że AMD może być w stanie uzyskać tu częstotliwość taktowania 5 GHz dla wszystkich rdzeni. Strona powołuje się też na „zaufane źródła”, które przekazać miały jej, że  próbka inżynieryjna EPYC Genoa” oparta na Zen 4 już daje 29-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z procesorem Milan (Zen 3) o tej samej konfiguracji rdzenia i taktowaniu. Tradycyjnie jednak w przypadku tego rodzaju przecieków, pochodzących z jednego źródła, radzimy podchodzić do nich z dystansem i traktować je jak zwykłą plotkę. Wydaje się jednak wielce prawdopodobne, że Zen 4 przyniesie dużo zmian i przełomowych rozwiązań, w tym wsparcie dla pamięci DDR5, a być może także PCI Express 5.0.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotki na temat Zen 4 sugerują bardzo duży skok IPC. Wydajność nawet o 40% wyższa

 0