Płyty główne z możliwością podkręcania zablokowanych procesorów Intel 12. generacji już dostępne

Płyty główne z możliwością podkręcania zablokowanych procesorów Intel 12. generacji już dostępne

W ostatnim czasie niektórzy producenci płyt głównych, tacy jak MSI, czy ASRock udostępnili projekty konstrukcji B660, które umożliwią zmianę BCLK, przez co nawet zablokowane procesory 12. generacji Intela będzie można podkręcić. Niestety zmiana częstotliwości pracy układu bez oznaczenia "K" wiąże się z utratą gwarancji. Niebiescy mogą wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady w przypadku kolejnej serii CPU.

Nie da się ukryć, że procesory 12. generacji Intela bez dopisku "K" w nazwie są dość często wybieraną opcją przez osoby celujące w komputery ze średniej lub niskiej półki cenowej. W ostatnim czasie niektórzy z czołowych producentów płyt głównych, jak MSI, czy ASRock ogłosili swoje nowe projekty z serii B660. To właśnie te modele posiadają istotną cechę, która umożliwia zmianę BCLK, co oznacza opcję podkręcania nawet fabrycznie zablokowanych CPU. Obecnie na rynku dostępne są tylko 2 tego typu modele. Należą do nich MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4 i ASRock B660M PG Riptide. Obsługa standardu pamięci DDR4 oraz stosunkowo niska kwota zakupu to kolejne atuty z punktu widzenia osób z ograniczonym budżetem.

Podkręcanie procesora 12. generacji Intela z zablokowanym mnożnikiem przez BCLK wiąże się z utratą gwarancji.

ASRock B660 Riptide

Według Intela, jednostki z rodziny Alder Lake bez dopisku "K" w nazwie nie są stworzone do podkręcania, a dłuższa praca ze zmienionym w ten sposób taktowaniem może przyczynić się nawet do uszkodzenia układu. Jak widać, firmy MSI oraz ASRock mimo wszystko nie naraziły się za bardzo niebieskim, wprowadzając te wyjątkowe modele płyt głównych. Nie wykluczone jednak, że w przypadku 13. generacji Intel zastosuje bardziej rygorystyczne warunki.

Niemniej jednak, zmiana częstotliwości pracy jednostki z serii Alder Lake z zablokowanym mnożnikiem za pomocą BCLK wiąże się z utratą gwarancji. Teoretyczne ryzyko uszkodzenia układu to jedno, obawy Intela może budzić także potencjalnie niższa sprzedaż procesorów z oficjalnym wsparciem dla overclockingu. Mamy zatem podobną sytuację, jak w przypadku leciwych już modeli Skylake.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne z możliwością podkręcania zablokowanych procesorów Intel 12. generacji już dostępne

 0