Płyty MSI dla Intel Comet Lake zmieniają limit mocy procesora w zależności od stosowanego chłodzenia

Płyty MSI dla Intel Comet Lake zmieniają limit mocy procesora w zależności od stosowanego chłodzenia

MSI wprowadza dość niecodzienne rozwiązanie w swoich płytach, które pozwala na automatyczną zmianę wartości PL1 i PL2 w procesorach Intel Comet Lake. Jest to opcja odpowiadająca za chłodzenie procesora dostępna z poziomu BIOS, która automatycznie dostosowuje PL1 i PL2 zależnie od rozwiązania chłodzącego zainstalowanego na procesorze. Podejście MSI sprawia, że ​​wartości PL1 i PL2 są bezpieczne i bezproblemowe użytkownika końcowego. W BIOS wystarczy wskazać, z jakiego rozwiązania chłodzącego się korzysta - każda opcja chłodzenia ma określone parametry ustawione dla wartości PL1 i PL2. 

MSI wprowadza rozwiązanie mające ułatwić użytkownikom ustawianie parametrów PL1 i PL2, dostosowując je automatycznie zależnie od chłodzenia CPU.

W przypadku trybu domyślnego dla radiatorów fabrycznych, wartości PL1 i PL2 są ustawione na wartości bazowe z ograniczeniami mocy. Jeśli zmienimy ustawienia wskazując na duży radiator typu tower lub chłodzenie wodne, PL1 i PL2 są zwiększane powyżej wartości 255W. Oznacza to, że procesor domyślnie jest ograniczony do 255 W. Zniesienie limitu sprawia, że PL1 i PL2 nie mają ograniczeń, co pozwala rdzeniom na trwanie z zegarami boost tak długo, jak jest to wymagane. W razie potrzeby można również dostosować te wartości ręcznie.

Procesory Intel Comet Lake-S używają wartości PL1 i PL2 dla swoich zegarów boost. Każda wyższa wartość zwiększa limit mocy w stosunku do domyślnego TDP, pozwalając rdzeniom na wyższe taktowanie, a każdy limit ustawiony jest na określony czas, po którym procesor przeskakuje do niższej częstotliwości, aby zwiększyć wydajność energetyczną. Jednak wartościami tymi można manipulować ręcznie lub za pomocą BIOS. Nowe ustawienia będą dostępne w całej serii płyt Intel 400 od MSI.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty MSI dla Intel Comet Lake zmieniają limit mocy procesora w zależności od stosowanego chłodzenia

 0