Płyty Z270 mogą być kompatybilne z Coffee Lake. Asus to potwierdza

Płyty Z270 mogą być kompatybilne z Coffee Lake. Asus to potwierdza

W wywiadzie dla Bit-Tech, Andrew Wu - menadżer produktu płyt Asus ROG, rzucił nieco światła na kontrowersyjną sprawę kompatybilności płyt głównych opartych o Z270 z najnowszymi procesorami Intela z rodziny Coffee Lake. Okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe do zrealizowania, co potwierdza, że to Intel sztucznie próbuje zablokować kompatybilność pomiędzy tymi produktami, o czym już wcześniej informowaliśmy.

Zapytany o powody niekompatybilności procesorów Coffe Lake z płytami Z270, Anderw Wu odpowiedział, że "(...) to zależy od decyzji Intela", dodając również, że podane przez Intela powody o problemach z dostarczaniem energii, tak prawdę mówiąc "nie mają większego znaczenia" Asus jest w stanie stworzyć płyty Z270, które będą kompatybilne z Coffee Lake. Co prawda, by to osiągnąć potrzeba "dokonać aktualizacji od ME [Management Engine] oraz uaktualnić BIOS", w którym "Intel dokonał blokady kompatybilności".

Asus potwierdził przypuszczenia, że blokada kompatybilności jest sztuczna. Ale bądźmy szczerzy - Asus jako producent płyt głównych, z pewnością jest z tego powodu szczęśliwy

Wygląda na to, że te dodatkowe piny tak naprawdę nie mają większego znaczenia w ogólnym schemacie obecnej linii Coffe Lake, czyli w przypadku procesorów zawierających do 6. rdzeni. Zarówno podstawka jak i cała platforma Z270 jest w stanie obsłużyć zwiększoną ilość rdzeni i obciążenie. Problem może się pojawić dopiero wraz z premierą 8-rdzeniowych Coffee Lake, które faktycznie mogą wymagać więcej niż jest w stanie zapewnić Z270. Podsumowując, Intel mógł zezwolić na kompatybilność płyt Z270 dla procesorów maksymalnie 6-rdzeniowych, a wypuścić nową platformę w postaci Z370 wraz z nadejściem 8-rdzeniowych Coffee Lake. Oczywiście, jeśli Intel przystałby na takie rozwiązanie, to sprzedaż płyt Z370 byłaby na bardzo niskim poziomie i to zapewne było głównym powodem decyzji o wyłącznym mariażu Z370 z całą linią Coffee Lake.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty Z270 mogą być kompatybilne z Coffee Lake. Asus to potwierdza

 0