Płyty Z490 są gotowe i kurzą się w magazynach, a Comet Lake jak nie było...

Płyty Z490 są gotowe i kurzą się w magazynach, a Comet Lake jak nie było...

Producenci płyt głównych są sfrustrowani działaniami Intela związanymi z Comet Lake. Według doniesień, wszystkie nowe płyty główne Z490 są gotowe i kurzą się w magazynach, a producenci tylko czekają aż Intel, wreszcie wypuści nową generacją procesorów do komputerów stacjonarnych… niestety flagowe układy po prostu nie są gotowe. Intel milczy na temat swoich planów dotyczących komputerów stacjonarnych w obliczu rosnącej konkurencji ze strony czerwonego zespołu. Mimo to pochwalił się nowymi procesorami mobilnymi Tiger Lake i pierwszą iteracją nowego GPU, karty graficznej Intel Xe DG1. Jednak o Comet Lake ciągle nic nie wiadomo.

Producenci płyt głównych zaczynają się mocno niecierpliwić, bo już dawno przyszykowali się na premierę produktu, który wciąż jest niegotowy. Intel póki co walczy z poborem mocy swojego flagowego układu z rodziny Comet Lake.

Teraz ComputerBase w Niemczech sugeruje, że chociaż nowe procesory Core o niższej specyfikacji są już gotowe do premiery, Intel nadal pracuje nad najwyższej klasy 10-rdzeniowym procesorem, który ma stać się flagowym układem 10. generacji. Dlaczego Intel wciąż testuje 10-rdzeniowy,  najważniejszy dla nich procesor? Ponieważ ma on większy apetyt na prąd, niż konsumenci byliby w stanie przełknąć. ComputerBase twierdzi, że kilku producentów płyt głównych wykazało, że 10-rdzeniowy procesor Intel Comet Lake faktycznie przekracza 300 W pod maksymalnym obciążeniem.  Intel Core i9 9900KS, podstawowy procesor z zaledwie ośmioma rdzeniami pracującymi z częstotliwością 5 GHz pobiera około 225 W pod obciążeniem. Zatem zwiększenie mocy do 300 W nie wykracza wcale poza możliwości 10-rdzeniowego układu. W końcu działa na tym samym 14nm procesie produkcyjnym, co kilka ostatnich generacji procesorów Intela.

Producenci płyt głównych są podekscytowani nową generacją Comet Lake, ponieważ każdy, kto chce kupić nowy układ, będzie również musiał kupić nową płytę główną. MSI potwierdziło w specyfikacji zestawów chłodzenia, że niezapowiedziane gniazdo LGA 1200 jest również w drodze, co oznacza, że nie będzie kompatybilności wstecznej. Intel ma jednak jeszcze jeden problem - seria Ryzen 3000 oferująca 12-rdzeniowy procesor Ryzen 9 3900X za mniej więcej taką samą cenę jak ośmiordzeniowy układ Intela Core i9 9900K, oraz procesory Ryzen 4000 wyposażone w zaawansowaną architekturę Zen 3, która pojawi się w tym roku. Intel musi wypuścić naprawdę dobry produkt, żeby gracze chcieli sięgnąć po Comet Lake.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty Z490 są gotowe i kurzą się w magazynach, a Comet Lake jak nie było...

 0