Po 35 latach sprzedaż płyt winylowych wyprzedziła płyty CD. Lider pozostaje jednak bez zmian

Po 35 latach sprzedaż płyt winylowych wyprzedziła płyty CD. Lider pozostaje jednak bez zmian

RIAA opublikowała statystyki dotyczące sprzedaży muzyki w roku 2022. Ciekawą informacją jest to, że po 35 latach, płyty winylowe ponownie zdobyły dominującą pozycję wśród nośników fizycznych, wyprzedzając tym samym płyty CD. Niemniej jednak najpopularniejszą formą słuchania muzyki wciąż pozostaje streaming.

RIAA może być zadowolona, ponieważ siódmy rok z rzędu odnotowano wzrost przychodów ze sprzedaży muzyki i streamingu. W sumie całkowite przychody osiągnęły poziom 15,9 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Bez wątpienia, największym źródłem przychodów są różne rodzaje streamingów, które stanowią aż 84% wszystkich przychodów, osiągając kwotę 13,3 miliarda dolarów. Większość z nich to płatne subskrypcje, które po raz pierwszy w historii przekroczyły 10 miliardów dolarów, osiągając kwotę 10,2 miliarda USD. Pozostałe źródła przychodów to cyfrowe stacje radiowe, YouTube (który przyniósł 1,8 miliarda dolarów), płatne transmisje strumieniowe i podobne usługi. Warto dodać, że drastycznie spadło zainteresowanie ściąganiem pojedynczych albumów czy piosenek, a nawet dzwonków. Ten obszar zmniejszył się o 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, osiągając kwotę 495 mln dolarów, o stanowi spadek o 84 procent w stosunku do szczytowego poziomu w 2012 roku.

Sprzedaż płyt winylowych wyprzedziła sprzedaż płyt CD, co zdarzyło się pierwszy raz od 1987 roku. Największe dochody wciąż przynosi jednak streaming.

Jednakże, należy zauważyć ciekawy trend dotyczący muzyki na nośnikach fizycznych. Staje się ona interesującym produktem retro, co ma swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki kategoria ta się zmienia. Warto podkreślić, że przychody wynoszące 1,73 miliarda dolarów to wzrost o 4% w porównaniu z poprzednim rokiem i obecnie stanowią one 11% całkowitych przychodów z muzyki, co nie jest małym wynikiem.

Charakterystyczna struktura sprzedaży potwierdza, że płyty winylowe stają się stylowym przedmiotem retro. Po raz pierwszy od 1987 roku przewyższyły one sprzedaż płyt CD, które w przeciwieństwie do płyt winylowych nie są tak stylowym dodatkiem. Sprzedano 41 milionów sztuk płyt CD w porównaniu do 33 milionów sztuk płyt winylowych. W przypadku płyt CD odnotowano spadek o 28%, podczas gdy w przypadku płyt winylowych zanotowano wzrost o 3%. Warto zauważyć, że pod względem finansowym, winylowe wydawnictwa od dawna wyprzedzają CD, z dochodem na poziomie 1,22 miliarda dolarów w zeszłym roku, podczas gdy sprzedaż CD wyniosła tylko 483 miliony dolarów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Po 35 latach sprzedaż płyt winylowych wyprzedziła płyty CD. Lider pozostaje jednak bez zmian

 0