Po 41 latach Microsoft dodaje do Notatnika sprawdzanie pisowni i autokorektę 

Po 41 latach Microsoft dodaje do Notatnika sprawdzanie pisowni i autokorektę 

Po 41 latach od premiery aplikacji, Microsoft w końcu zaktualizował Notatnik w systemie Windows 11 o funkcje sprawdzania pisowni i autokorekty.

Po początkowej aktualizacji Notatnika o nowe i ulepszone funkcje w marcu 2024 r. dla tzw. insidersów, ulepszona aplikacja jest teraz oficjalnie dostępna w systemie Windows 11 dla wszystkich zainteresowanych. Warto odnotować, że Notatnik pojawił się po raz pierwszy w 1983 roku i przez te 41 lat doczekał się nielicznych aktualizacji.

Ulepszona aplikacja jest teraz oficjalnie dostępna w systemie Windows 11 dla wszystkich zainteresowanych.

notatnik

Microsoft wprowadził kilka nowości w Notatniku w lipcu 2018 r., obejmujących funkcje wyszukiwanie/zamiana, powiększanie tekstu i numerowanie wierszy z włączoną funkcją zawijania słów, ale kiedy system Windows 11 zadebiutował w  2021 r., otrzymaliśmy kilka dodatkowych aktualizacji do aplikacji. Obejmowało to tryb ciemny, automatyczne zapisywanie i wycofywanie sesji, a także nowy interfejs z kartami,  całkiem przydatny jeśli pracujemy z wieloma plikami.

W marcu 2024 r. Microsoft na swoim blogu poświęconym systemowi Windows wyjaśnił: „Rozpoczęcie sprawdzania pisowni w Notatniku jest łatwe, ponieważ błędnie napisane słowa są automatycznie podkreślane na czerwono. Aby poprawić błąd ortograficzny, kliknij, dotknij lub użyj skrótu klawiaturowego Shift + F10 na błędnie napisanym słowie, aby zobaczyć sugerowaną pisownię. Wybranie sugestii natychmiast aktualizuje słowo. Możesz także zignorować słowa w pojedynczym dokumencie lub dodać je do słownika, aby nie były ponownie oznaczane jako błędy.

Ta funkcja jest domyślnie włączona dla niektórych typów plików, ale jest domyślnie wyłączona w plikach dziennika i innych typach plików zwykle związanych z kodowaniem. Możesz włączyć lub wyłączyć to ustawienie globalnie, lub dla niektórych typów plików w ustawieniach aplikacji Notatnik, lub tymczasowo dla bieżącego pliku w menu kontekstowym Zorganizowaliśmy także stronę ustawień, aby ułatwić znajdowanie i dostosowywanie ustawień aplikacji Notatnik”.

Gigant z Redmond potrzebował naprawdę dużo czasu, aby wprowadzić tę, wydawać by się mogło oczywistą, funkcję do Notatnika, ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Po 41 latach Microsoft dodaje do Notatnika sprawdzanie pisowni i autokorektę 

 0