Chipy ze sprzętu AGD trafiają do rosyjskich czołgów. Wiadomo już, po co Rosjanom te wszystkie pralki

Chipy ze sprzętu AGD trafiają do rosyjskich czołgów. Wiadomo już, po co Rosjanom te wszystkie pralki

Odcięta od dostaw półprzewodników Rosja próbuje nadrabiać braki w dość nietypowy sposób. Międzynarodowe sankcje wywołane inwazją na Ukrainę spowodowały, że rosyjscy producenci  sprzętu wojskowego muszą  wymontowywać podzespoły z przedmiotów codziennego użytku.

Podczas środowego przesłuchania w Senacie sekretarz handlu USA Gina Raimondo powołała się na ukraińskie źródła, które donoszą, że znaleziono półprzewodniki ze zmywarek i lodówek w rosyjskich czołgach. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że są to substytuty komponentów, których rosyjscy producenci nie mogą sprowadzić z powodu międzynarodowych sankcji. Rosja nie posiada również możliwości samodzielnej produkcji potrzebnych podzespołów. 

Rosjanie pozyskują półprzewodniki do produkcji czołgów i sprzętu wojskowego z pralek i lodówek. Może tutaj  kryje się tajemnica masowych kradzieży sprzętu AGD z Ukrainy?

Raimondo powiedziała, że eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 procent, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję pod koniec lutego. Co więcej, rzecznik amerykańskiego departamentu handlu Robyn Patterson powiedział, że amerykańskie dostawy komponentów do Rosji spadły w ciągu ostatniego roku o 85 procent. Raimondo twierdzi również, że ukraińskie ustalenia dowodzą, że sankcje skutecznie zmniejszają wysiłek wojenny Rosji.

Rosja próbuje walczyć ze skutkami sankcji zezwalając na nielegalny import, a także rozpocząć własną produkcję chipów dzięki inżynierii wstecznej oraz maszynom litograficznym sprowadzanym z Chin. Rosyjski kanibalizm sprzętu AGD nie jest jednak nietypowym działaniem. Nie tak dawno dyrektor ASML, firmy dostarczającej maszyny do produkcji półprzewodników, stwierdził, że niektóry producenci pozyskują chipy z nowych urządzeń AGD, zapewniając sobie w ten sposób ciągłość produkcji. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chipy ze sprzętu AGD trafiają do rosyjskich czołgów. Wiadomo już, po co Rosjanom te wszystkie pralki

 0