Podkręcony Ryzen Threadripper 2990WX bije nowy rekord w Cinebench

Podkręcony Ryzen Threadripper 2990WX bije nowy rekord w Cinebench

W trakcie tegorocznych targów Computex Intel chwalił się nadchodzącym  28-rdzeniowym procesorem HEDT, który został podkręcony do 5 GHz za pomocą dużego, zaawansowanego systemu chłodzenia, bazującego na agregacie chłodniczym. To pozwoliło pobić nowy rekord Cinebench R15 w teście wielordzeniowym i uzyskać wynik 7344 pkt. Radość Niebieskich z pierwszego miejsca nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ Ryzen Threadripper 2990WX od AMD właśnie pobił wynik konkurenta i tym samym jest już oficjalnie najwydajniejszym konsumenckim procesorem na świecie. Co prawda nowy rekord Cinebench R15, wynoszący 7618 pkt., ustanowiono podkręcając flagowy procesor Czerwonych do poziomu 5,1 GHz, ale dokonano tego za pomocą zdecydowanie bardziej przyziemnego systemu chłodzenia bazującego na ciekłym azocie.

Podkręcony za pomocą ciekłego azotu Ryzen Threadripper 2990WX pobił rekord 28-rdzeniowego CPU Intela w benchmarku Cinebench R15.

Podkręcony Ryzen Threadripper 2990WX bije nowy rekord w Cinebench

Grafiki: Tom's Hardware

Oczywiście wyniki te traktować trzeba jako czystą rywalizację na liczby obu producentów, ponieważ wykorzystanie ciekłego azotu, a tym bardziej chłodzenia zastosowanego w zestawie Intela, nie są wyznacznikiem tego, co uzyskać możemy w rzeczywistych scenariuszach w trakcie domowego zastosowania. Niemniej jednak Threadripper 2990WX dzierży obecnie prestiżową koronę pierwszeństwa i wygląda na to, że będzie mógł się nią nacieszyć przez dłuższy czas (chyba, że Intel zaskoczy nas jeszcze bardziej ekstremalnym chłodzeniem, pozwalającym na wykręcenie wyższego taktowania z ich 28-rdzeniowca). Co prawda, zdaje się, że to Intel wciąż będzie górą w zakresie wydajności jednordzeniowej, ale AMD ma bardzo mocny argument przemawiający za jego nowymi układami HEDT. Chodzi oczywiście o relatywnie niską cenę, jak na tej klasy CPU, która sprawić może, że Intel zmuszony będzie zrewidować swoją politykę cenową. Kiedy bowiem 32-rdzeniowy Threadripper 2990WX wyceniony został na 1799 USD, sugerowana cena Niebieskich za 18-rdzeniowy model to 1999 USD.

2. genercja Ryzen Threadripper już oficjalnie - najważniejsze informacje

Przypominamy, że Ryzen Threadripper 2990WX to 32-rdzeniowy (64-wątkowy) procesor o TDP wynoszącym 250 W. Ten wyposażony został w 16 MB pamięci cache L2 i 64 MB L3, ale obsługuje niestety tylko 4-kanłowe pamięci. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,0 GHz, a w trybie Boost wzrasta do 4,0 GHz. Za sprawą technologii Precision Boost 2 powinniśmy być w stanie wycisnąć (przy odpowiednim chłodzeniu) dodatkowe 200 MHz, więc w przypadku zastosowań jednordzeniowych oczekiwać możemy nawet 4,2 GHz. To imponujące wartości, szczególnie biorąc pod uwagę, że AMD udało się podwoić liczbę rdzeni względem poprzedniej generacji. Warto też dodać, że wszystkie dotychczasowe płyty główne z podstawkami TR4 będą w pełni kompatybilne z nadchodzącą drugą generacją procesorów Ryzen Threadripper.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podkręcony Ryzen Threadripper 2990WX bije nowy rekord w Cinebench

 0