Rocznicowy Core i7-8086K już oficjalnie, a Intel zapowiada 28-rdzeniowe CPU

Rocznicowy Core i7-8086K już oficjalnie, a Intel zapowiada 28-rdzeniowe CPU

Na Computex nie mogło oczywiście zabraknąć Intela, który na tajwańskich targach dokonał kilku interesujących zapowiedzi  dotyczących nowych procesorów.

Zacznijmy od dwóch nazw kodowych nadchodzących mobilnych układów Niebieskich, czyli Whiskey Lake i Amber Lake, które dotyczą odpowiednio serii U i Y oraz są częścią 8. generacji procesorów Intela. Niestety producent nie ujawnił tu żadnych szczegółów, w tym zastosowanej architektury czy procesu technologicznego (zapewne będzie to 14 mn). Wiadomo jednak, że przygotowywanych jest już ok. 70 urządzeń typu laptopy i sprzęty 2w1, które zadebiutować mają jesienią tego roku. Spodziewać mamy się tu także dwucyfrowych wzrostów wydajności, ale względem serii Kaby Lake, a nie nowszych Coffee Lake. Warto też wspomnieć o zintegrowanym WiFi i to w sumie wszystko, co wiadomo na ten temat. Nie za wiele dowiedzieliśmy się także odnośnie kolejnych procesorów HEDT od Intela, ale na konferencji Gregory Bryant zaprezentował aż 28-rdzeniowy model (56 -wątkowy) Core-X, którego częstotliwość taktowania na wszystkich rdzeniach wynosiła 5 GHz. Jego premiera planowana jest na koniec roku, więc zapewne chodzi tu o serię Cascade Lake. Firma potwierdziła też nadejście 8-rdzeniowego układu Coffee Lake-S, ale i tutaj nie chciała zdradzać szczegółów.

Intel zaprezentował aż 28-rdzeniowy model (56 -wątkowy) Core-X, którego częstotliwość taktowania na wszystkich rdzeniach wynosiła 5 GHz

Sharp zamierza wykupić dział PC od Toshiby

Zdjęcie: Engadget

Zgodnie z licznymi przeciekami, Intel na Computex zapowiedział również specjalny rocznicowy procesor Core i7-8086K, który uczcić ma 40. urodziny przełomowego CPU 8086. Układ ten będzie limitowany i do sprzedaży trafi tylko 50 000 egzemplarzy. CPU bazuje na architekturze Coffee Lake i w gruncie rzeczy jest to Core i7-8700K na sterydach. Bazowane taktowanie w Core i7-8086K wynosi 4,0 Ghz, a w trybie Boost wzrasta ono do 5,0 GHz, ale spodziewać można się, że przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni otrzymamy raczej 4,6 GHz. Intel nie podał dokładnej specyfikacji, ale zakładać można, że pozostało na poziomie 95 W. W gruncie rzeczy, producent zapewne ograniczył się do podkręcenia zegarów i wyselekcjonowania odpowiednich chipów (binning). Nie ujawniono także ceny procesora, ale między wierszami przeczytać można, że ta wynosić będzie ok. 425 USD. Warto też dodać, że Intel rozda 8086 egzemplarzy tego układu e s[ecjalnej loterii, a wszystkie szczegóły znajdziecie w tym miejscu: http://www.intel.com/8086sweepstakes.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rocznicowy Core i7-8086K już oficjalnie, a Intel zapowiada 28-rdzeniowe CPU

 0