Podmiana vBIOS w Radeon RX 5700 na wersję RX 5700 XT odblokowuje sporo mocy

Podmiana vBIOS w Radeon RX 5700 na wersję RX 5700 XT odblokowuje sporo mocy

Nie jest tajemnicą, że karty AMD są bardzo podatne na modowanie i użytkownicy uwielbiają sprawdzać, z których modeli można wycisnąć więcej, choćby poprzez wgranie vBIOS z modelu wyższego, do wersji o niższych parametrach. Na przestrzeni ostatni lat wiedzieliśmy takie zabiegi choćby w przypadku pełnego odblokowania RX 460, przerobienia Vegi 56 na Vegę 64, czy też "magiczne" odblokowanie dodatkowych 4 GB VRAM w RX 480. Redakcja WCCFTECH wpadła na pomysł, że analogiczna sytuacja może być w przypadku kart Radeon RX z serii 5700. ATIFlash wspiera już najnowsze konstrukcje, więc dokonanie całego zabiegu jest banalnie proste. 

Okazuje się, że podmiana vBIOS w RX 5700 odblokowuje drzemiące w karcie możliwości.

Jednym z największych ograniczeń Radeona RX 5700 są sztucznie nałożone limity, który AMD wprowadziło, by zredukować zegary. Zniesienie tych ograniczeń było celem przeprowadzonego eksperymentu, podobnie jak było w przypadku kart Vega 56, które po podmianie vBIOS na pochodzący z Vega 64, dostawały ogromny zastrzyk mocy. Po podmianie vBIOS, Wattman pokazał, że nie ma już widocznych wcześniej ograniczeń. Co prawda wciąż dostępne są "tylko" 2304 procesory strumieniowe, czyli nic się tutaj nie zmieniło, bo najwyraźniej są one zablokowane na poziomie sprzętowym, tak samo jak w Vega 56, ale i tak widać wyraźne korzyści i nie wystąpiły żadne problemy ze sterownikami.

Testowana karta zaczęła działać na sporo wyższych zegarach Radeona RX 5700XT, co spowodowało ustalenie prędkości zegara na poziomie około 1850 MHz pod obciążeniem podczas gry, a podnosząc limit mocy do + 20% uzyskano bez problemu stabilne 1950 MHz. Takie zegary są właściwie nie do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych sposobów. Czy taka zabawa ma sens, powinny wyjaśnić powyższe screeny ukazujące skok wydajności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podmiana vBIOS w Radeon RX 5700 na wersję RX 5700 XT odblokowuje sporo mocy

 0