Policja ostrzega: Apple AirTag pomaga złodziejom namierzać samochody przed kradzieżą

Policja ostrzega: Apple AirTag pomaga złodziejom namierzać samochody przed kradzieżą

Kanadyjska policja ostrzega, że przestępcy korzystają z narzędzi do śledzenia Apple AirTag w celu kradzieży luksusowych samochodów. Komunikat prasowy policji regionalnej w Yorku mówi, że policja odkryła nową metodę wykorzystywaną do namierzania upatrzonych celów.

York Regional Police twierdzi, że sprawę wykryto we wrześniu 2021 roku, kiedy wydział policji zaczął badać użycie małych urządzeń śledzących w wysokiej klasy samochodach. AirTagi zostały umieszczone przez złodziei, aby pomóc im później śledzić i kraść samochody. Urządzenia są umieszczane w niewidocznych miejscach w samochodzie np. na haku holowniczym lub przy wlewie paliwa, w nadziei, że właściciel samochodu go nie odkryje. Pojazdy są następnie śledzone do domów właścicieli, gdzie dokonywana jest kradzież bez świadków.

Policja ostrzega, że urządzenia AirTag służą złodziejom do namierzania samochodów, które planują ukraść. Apple zamierza włączyć możliwość śledzenia tagów, które nie należą użytkownika, co ma pomóc w takich sytuacjach. Już wkrótce skanowanie auta w poszukiwaniu "pluskwy"w pakiecie z myjnią?

W związku z tym wydział policji w Yorku zaleca szczególne środki ostrożności, które dotyczą właściwie każdego właściciela auta. Kierowcy powinni parkować pojazd w zamkniętym garażu, ponieważ większość incydentów dotyczyła pojazdów zaparkowanych na podjazdach. Dobrym środkiem odstraszającym jest również ręczna blokada kierownicy, a także założenie blokady na port danych, która uniemożliwi przeprogramowanie komputera pokładowego. Zaleca się również nadzór wideo, ponieważ właściciele powinni upewnić się, że kamera jest ustawiona na monitorowanie samochodu zarówno w dzień jak i w nocy.

Złodzieje nie mają możliwości wyłączenia funkcji przeciwdziałania śledzeniu Apple, które ostrzega użytkowników, gdy nieznany w pobliżu AirTag śledzi ich lokalizację, ale nie wszystkie ofiary otrzymują powiadomienie, lub mają iPhone'a. Nowe funkcje w iOS 15.2 (obecnie testowane) przez Apple umożliwiają ręczne śledzenie AirTagów, które nie należą do użytkownika. Funkcja ta pomoże zidentyfikować ukryty tag w samochodzie i zaalarmować policję. Nie jest jasne, czy właściciela przechwyconych AirTagów będzie można łatwo zidentyfikować, co z pewnością ułatwiłoby policji namierzanie przestępców. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Policja ostrzega: Apple AirTag pomaga złodziejom namierzać samochody przed kradzieżą

 0