Policja wzywa osoby, które kupiły tanie klucze z licencją na Windows 10

Policja wzywa osoby, które kupiły tanie klucze z licencją na Windows 10

Teoretycznie chcąc użytkować Windowsa 10, musimy zakupić jego płatną licencję, ale luka, którą sam Microsoft ignorował przez lata, pozwalała użytkownikom Windows 7 i Windows 8.1 na bezpłatną aktualizację do nowego systemu operacyjnego nawet po zakończeniu specjalnej promocji umożliwiającej upgrade systemu na nowszy (o tym, czy taka akcja jest legalna, pisaliśmy w obszernym artykule, który znajdziecie w TYM miejscu). Niemniej jednak nie każdy posiadał oryginalny klucz do systemu Windows 7 lub 8.1, dlatego spora część osób decyduje się inne rozwiązanie, czyli zakup taniego klucza Windows 10 z szemranych sklepów sprzedających je w sieci, które przekonują, że sprzedawane przez nich licencje są legalne. Choć w teorii jest to możliwe, to jednak w praktyce ogromna większość tanich kluczy Windows 10 sprzedawanych w sieci jest nielegalnych. 

Jak dotąd jednak użytkownicy Windows 10 aktywowanego za pomocą takiego taniego klucza nie byli nękani przez organy ścigania, ale sytuacja właśnie się zmieniła.

Tani Windows 10 – Czy to w ogóle jest możliwe?

Jak dotąd jednak użytkownicy Windows 10 aktywowanego za pomocą takiego taniego klucza nie byli nękani przez organy ścigania, ale sytuacja właśnie się zmieniła. Jak podaje niemiecki dziennik Tarnkappe, niemiecka policja podobno zajmuje się całą sprawą, a grupa użytkowników, którzy kupili te tanie klucze np. w serwisie eBay, została wezwała do złożenia wyjaśnień, choć na razie tylko w charakterze świadka. Co ciekawe, niektóre z tych przypadków pochodzą nawet sprzed 11 lat, więc sprawa nie dotyczy jedynie ostatniego Windowsa i zdaje się zakrojona na szerszą skalę. Niemieckie władze jak na razie nie zabierają głosu w tej sprawie, ale kilka osób potwierdza, że zostały wezwane na policję po zakupie tanich kluczy Windows 10 z różnych witryn internetowych.

Choć na razie nikomu nie postawiono żadnych zarzutów, to jednak przesłuchiwani są proszeni o składanie oświadczeń, które później mogą być wykorzystane przeciwko nim. Poza tym, policja może ubiegać się o nakaz przeszukania i rekwirować komputery, na których zainstalowane jest nielegalne oprogramowanie. Choć sprawa legalności takich tanich kluczy jest mocno kontrowersyjna, to jednak kilkukrotnie pisaliśmy już na ten temat, udowadniając, że gro z nich pochodzi z nielegalnych źródeł. Zainteresowanych tematem odsyłamy do artykułu Tani Windows 10 – Czy to w ogóle jest możliwe? oraz Windows 10 za 40 - 50 zł? Felieton o legalności oprogramowania Microsoft.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Policja wzywa osoby, które kupiły tanie klucze z licencją na Windows 10

 0