Popularny Notepad++ zakazany w Chinach. Autor naraził się poparciem dla Hongkongu i Ujgurów

Popularny Notepad++ zakazany w Chinach. Autor naraził się poparciem dla Hongkongu i Ujgurów

Chiński rząd zablokował rozbudowaną i bardzo popularną alternatywę dla Notatnika - program Notepad++. Jest to efekt działań dewelopera i jego otwartej krytyki pod adresem chińskiego reżimu oraz wyrazów poparcia dla ruchu uwolnienia Hongkongu. Notepad ++ to darmowy edytor tekstu stworzony w 2003 roku przez Dona Ho. Aplikacja jest dostępna dla systemu Windows i oferuje wsparcie dla 90 języków. 16 sierpnia za pośrednictwem Twittera Don Ho zasugerował, że chiński rząd blokuje jego stronę internetową z powodu opublikowanych przez nich artykułów. "Notepad ++ jest zakazany w Chinach, oczywiście ze względu na wydania #FreeUyghur i #StandWithHongKong"- pisał deweloper na Twitterze.

Chiński rząd nie toleruje krytyki, a reakcja na poparcie dla Hongkongu oraz Ujgurów jest natychmiastowa. Przekonał się o tym właśnie twórca popularnego Notepada++. "Każdy Amerykanin lub Europejczyk, który występuje w obronie Hongkongu w USA lub Europie i narusza to prawo, może zostać aresztowany w Hongkongu, nawet podczas międzylądowania w Hongkongu" - napisał na swojej stronie.

W artykule "Free Uyghur", twórca Notepada++ opowiada o pozasądowych obozach reedukacyjnych dla ujgurskiej mniejszości. "Po niedawnym konflikcie w Xinjiangu, Pekin przekształcił grupę etniczną ujgurską w ugrupowanie terrorystyczne. Pozwoliło to Pekinowi uzasadnić przekształcenie Sinciangu w region nadzorowany". W tekście "Stand With Hong Kong" mówi o protestach oraz o tym, jak nowe prawo bezpieczeństwa narodowego jest wykorzystywane do łamania wolności i praw człowieka, którymi cieszyli się mieszkańcy Hongkongu. Artykuł przypomina ludziom, że powinni się tym wszystkim przejmować, ponieważ w konsekwencji może dotyczyć to każdego. "Każdy Amerykanin lub Europejczyk, który występuje w obronie Hongkongu w USA lub Europie i narusza to prawo, może zostać aresztowany w Hongkongu, nawet podczas międzylądowania w Hongkongu". Autor podsumował artykuł, mówiąc: "Odrzucam myśl, że nasze prawa do wolności słowa są ograniczane przez autorytarny kraj. Notepad ++ reprezentuje mieszkańców Hongkongu".

Mieszkańcy Chin nie mogą pobierać Notepad ++ m.in. przez chińskie przeglądarki, takie jak QQ, UC, Sogou i 360. Przejście do strony pobierania wyświetla komunikat o błędzie, który zasadniczo mówi, że rząd zablokował witrynę.  Przeglądarka Chrome 360 ​​jasno wskazuje, że: "Witryna, którą obecnie odwiedzasz, zawiera nielegalne informacje, zamknij tę stronę". W przeglądarce QQ należącej do Tencent komunikat o błędzie mówi natomiast: "Tencent Web Site Security Center przypomina, że ​​ta witryna może zawierać nielegalne treści. Ta strona internetowa została zgłoszona przez wielu użytkowników i mogła zawierać treści zakazane przez państwo. Aby chronić bezpieczeństwo osobiste i majątkowe, zaleca się ostrożność". Ho powiedział, że chiński rząd nie skontaktował się z nim w tej sprawie. Dodał również, że nie jest zdziwiony blokadą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Popularny Notepad++ zakazany w Chinach. Autor naraził się poparciem dla Hongkongu i Ujgurów

 0